Bilim Çocuk Yanıtları
Burak Tutar
Pazar, 16 Temmuz 2006
1. ve 2. soru
1.soru: Everest kadar yüksek bir apartman olsaydı (yaklaşık 3000 katlı)en üst katına bir seferde çıkabilir miydik? Neden? Cevap: Çıkamazdık.Basınç artar.Oksijen düzeyi düşer.Ani koşullarda oluşan bu değişikliğe uyum sağlamak mümkün değildir.
2.soru: İstanbul'dan yola çıkarken şişirdiğimiz bir balonu yanımızda Everest'in zirvesine götürmüş olsaydık, nasıl bir değişiklik olurdu? Neden? Cevap: Orada basınç atrar ve bu yüzden balon patlar.
Savaş Başar Trak
Pazar, 16 Temmuz 2006
Bilim çocuk
Merhaba ben bilim çocuktaki sorularınız için mesaj atıyorum. İlk sorunun cevabı (Everest kadar yüksek bir apartman olsaydı en üst katına bir seferde tırmana bilir miydik? neden?) Hayır tırmanamazdık. Çünkü yükseldikçe hava basıncı düşer vicudumuzda bu kadar düşük hava basıncına alışık olmadığı için çatlardı.Bu yüzden belli katlarda durarak yavaş yavaş en üst kata çıkmamız gerekirdi. 2. sorunun(İstanbuldan yola çıkarken şişirdiğimiz balonu yanımıza Everest in zirvesine götürmüş olsaydık nasıl bir değişikleik olurdu? neden?) cevabı:Balon büyürdü ve belkide patlardı.Çünkü Everest in zirvesinde hava basıcı az dır. Teşekkürler
umut
Pazartesi, 17 Temmuz 2006
soruların cevapları
.Everest kadar yüksek bir apartman olsaydı(yaklaşık 3000 katlı),en üst katına bir seferde asansörle çıkabilir miydik?Neden? Cevap:Çıkamazdık.Bunun nedeni o kadar yüksek bir yere asansörle çıkamazdık.Buna elektrik kaynakları yetmezdi.Bunu ancak cesur Türk takımımız başarabilirdi ve bunu olduğu gibi Everest'e tırmanarak başardı. .İstanbul'dan yola çıkarken şişirdiğimiz bir balonu yanımızda Everst'in zirvesine götürmüş olsaydık,nasıl bir değişiklik olurdu?Neden? Cevap:Balon patlardı,bunun nedenizirveye çıktıkça basınç azalır.İçteki basınç dıştaki basınçtan büyük olduğu için balon gittikçe şişer ve patlar.
kaan
Pazartesi, 17 Temmuz 2006
bılım cocuk dergısındekı soruların yanıtı
1.soru basınc artıkca hastalanırız. 2.soru bolon batlamıs yada azcık sonmus olabılır.
berna
Salı, 18 Temmuz 2006
bilim çocukta sorduğunuz sorunun yanıtı
öncelikle gerçekten çok eğlenceli bir bölüm olmuş ancak sorunuzda bence bir eksiklik var asansör eğerki basıncı dengeliyebiliyorsa evet doğru birden çıkabiliriz ancak asansör normal bir asansörse bu tırmanışı gerçekleştiremeyiz çünkü basınç yukarıda çok düşüktür oraya çıkabilmek için 3 adımda çıkmamız lazım lütfen sizinde yorumlarınaızı bekliyorum
duygu demirkol
Salı, 18 Temmuz 2006
soruların cevabı
1.sorunun cevabı hayır çıkamazdık çünkü ani basınçtan kan hücrelerimiz patlardı 2. sorunun cevabı balon şişerdi çünkü basınç artardı
oğulcan
Salı, 18 Temmuz 2006
soruların cevabı
1.(soru)Everest kadar yüksek bir apartman olsaydı(yaklaşık 3000 katlı en üst katına bir seferde asansörle çıkabilirmiydik,neden? (cevap)yerçekimi yukarı çıktıkça artacagı için çıkılamazdı 2.(soru)İstanbul'dan yola çıkarken şişirdiğimiz bir balonu yanımızda Everest'in zirvesine götürmüş olsaydık nasıl bir değişiklik olurdu, neden? (cevap)balonun içindeki gaz soğuk havadan dolayı büzşür,bu yüzden balonun bir kısmı sönerdi
berna
Çarşamba, 19 Temmuz 2006
bilim çocuktaki sorunun yanıtı
evet sizde haklısınız ancak asansör eğer 3000 katlı yapılıyorsa bence bunu da düşünmüş olabilirler diye düşünmüştüm yani siz yinede bence soruda asansörün normal bir asansör olduğunu belirtin.2. sorunun yanıtı eğer istanbuldan evereste bir balon götürülürse everestte balon daha da şişer çünkü everestte basınç düşüktür.yorumumun doğru olup olmadığı hakkında cevap yazarsanız sevinirim.
eda
Çarşamba, 19 Temmuz 2006
bilim çocuk dergisindeki sorular
soru 1:apartman o kadar yüksek olduğundan asansörün enerjisi bitebilirdi.veya 3000 katlı olduğundan düğmeler asansöre sığmazdı.sığıcak kadar büyük olsaydı asansör insanın boyu falan yetişmezdi.bu nedenle tek seferde çıkılamazdı. soru 2:balon yükseklerde basınç azaldığından, yani basınç değişikliğinden dolayı içindeki başınçla dışarıdaki basıncı dengeliyemediğinden havası iner yada patlardı.
Gözde Özcan
Çarşamba, 19 Temmuz 2006
Bilim Çocuk Dergisindeki İki sorunun cevabı
Everest kadar yüksek bir apartman olsaydı en üst katına bir seferde çıkamazdık. En azından şimdi çıkamazdık. Bunun için yeterli teknolojinin gelişmiş olduğunu sanmıyorum. İstanbul'dan yola çıkarken şişirdiğimiz bir balonu Everest'in zirvesine çıkarmış olsaydık balon büzüşürdü çünkü yükseklik artttıkça basınç azalır.
zahide
Perşembe, 20 Temmuz 2006
bilim çocuktaki soruların cevabı
1)Bir seferde çıkamazdık.Çünkü ani basınç düşüşünden dolayı kanımızdaki oksijen ihtiyacımız artardı.Bunu da bir seferde yanımızda gerekli araçlar olmadan başaramazdık. 2)Balondaki iç basınç arttığından dolayı balon şişerdi.Bu şişme devam ederse balonumuz patlayabilirdi.
burak özer
Perşembe, 20 Temmuz 2006
bilim çocuktaki 2 sorunun cevabı
1.çıkamazdık.çünkü asansördeki tuşların en üstüne ulaşamazdınız ve basınçtan asansör boşluğu çökerdi. 2.tüp şişemezdi.çünkü tüp yüksek basınç altında kalırdı ve şişirilmeye başlandığında patlardı.
özlem
Perşembe, 20 Temmuz 2006
bilim çocuk dergisindeki sorular
bilim çocuk dergisine vermiş olduğunuz soruları cevaplandırmak istiyorum. 1. sorunun CEVABI:Everest kadar yüksek bir apartman olsaydı en üst katına asansörle çıkmak mümkün olmazdı.çünkü;yükseğe çıktıkça basınç azaldığından dolayı insan vücudunun da basıncı azalır.bu yüzden var olan oksijeni tüketemez.ve yaşam o noktada biter. 2. sorunun CEVABI:İstanbul’dan yola çıkarken şişirdiğiniz bir balonu yanınızda götürmüş olsaydınız,o balon patlardı. çünkü ,yükseğe çıktıkça basınç azalırken balonun içindeki hacim artar.artarken bir anda patlar.
pelin
Cuma, 21 Temmuz 2006
2 soru
1.sorunun yanıtı=hayır.çünkü everestin basınçı vardır.asansörle çıkılmaz. 2.sorunun yanıtı=balon büzülür ve daha az bir yer katettikten sonra yere iner
Hüseyin Kaan KABADAYI
Cuma, 21 Temmuz 2006
Sorular
Babamın e-mail adresini kullanıyorum. Bilim Çocuktaki Sorulara cevap........... 1. Hayır. Oksijen oranı azalıyor. 2. Patlardı. Balonun dış basıncı azalır, dolayısı ile iç basıncı artardı.
efide
Cuma, 21 Temmuz 2006
cevaplar
alttaki sorunun cvabı: hayır balon genleştiği için patlar üstteki sorunun cevabı:çıkabilirz ama uzun bir sürede çıkarız.
gamze deniz
Cumartesi, 22 Temmuz 2006
soruların cevapları
1.SORUNUN CEVABI EVEREST KADAR BİR APARTMAN OLSAYDI VE 3000 KATLI EN ÜST KATINA BİR SEFERDE ÇIKAMAZDIK.ÇÜNKÜ SİZ EVEREST DAĞINA 15 GÜN İÇİNDE TIRMANIPVE TÜRKİYE YE DÖNMEK İÇİN KULLANDIĞINIZA GÖRE BİZ BİR SEFERDE ÇIKAMAYIZ 2.SORUNUN CEVABI İSTANBUL DAN YOLA ÇIKARKEN ŞİŞİRDİĞİMİZ BİR BALONU EVERESTİN ZİRVESİNE GÖTÜRMÜŞ OLSAYDIK BALON İNERDİ. ÇÜNKÜ EVEREST İN ZİRVESİNDE FAZLA OKSİJEN OLMADIĞINI SÖYLEMİŞSİNİZ. BENDE BUNA KARŞI İNDİĞİNİ SÖYLÜYORUM. BEN BU CEVAPLAR YANLIŞ OLSA DA OLMASA DA ÜZÜLMEYECEĞİM ÇÜNKÜ KİMSEDEN YARDIM ALMADIM KENDİM DÜŞÜNEREK YAZDIM VE TIRMANMIŞ EKİBİNİ TEBRİL EDİYORUM SEVGİLERLE
büşra aydemir
Cumartesi, 22 Temmuz 2006
soru cevabı
1.sorunun cevabı:apartmana bir seferde en üst katına çıkamayız.çünkü çıktıkça basın azalır.dolayısıyla bir seferde cıkamazdık. 2.sorunun cevabı:balon patlardı çünkü basın azalır balon genleşerek patlardı. iyi günler...
neslihan ünal
Cumartesi, 22 Temmuz 2006
bilim çocuk sorusu
Everest kadar yüksek bir apartman olsaydı, en üst katına bir seferde asansörle çıkamazdık çünkü;yükseğe çıktıkça basınç azalıyor.Basınç azalınca da oksijenden yararlanmamız zorlanır. Yani vücudumuz bu ani değişikliğe ayak uyduramaz ve bu yüzden bir seferde o kadar katı çıkamayız.
MERVE SABUNCU
Cumartesi, 22 Temmuz 2006
BİLİM ÇOCUK
1)HAYIR ÇIKAMAZDIK. ÇÜNKÜ YAKLAŞIK 3000 KAT=EVEREST OLDUĞUNA GÖRE BASINÇ DA EVERESTTEKİ GİBİ FAZLA OLACAKTIR. BU YÜZDEN BİR KEREDE ÇIKAMAYIZ. ÇÜNKÜ VÜCUDUMUZ BU ANİ YÜKSEK BASINÇ DEĞİŞİKLİĞİNİ KALDIRAMAZ. 2)BALON PATLARDI. ÇÜNKÜ EVERESTİN TEPESİNDE YÜKSEK BASINÇ VARDIR. BALONUN İÇİNDEKİ HAVA İSE ALÇAK BASINÇLIDIR. YÜKSEK BASINÇ ALÇAK BASINCA İTME KUVVETİ UYGULAR. BALONUN İÇİNDEKİ ALÇAK BASINÇ, BU YÜKSEK BASINCA DAYANAMAYARAK PATLAR. ÖRNEĞİN, YERDEN YÜKSELEN BİR BALON, DAHA YÜKSEKLERE ÇIKINCA PATLAR. BUNUN NEDENİ DE BİRAZ ÖNCE ANLATTIKLARIMLA AYNIDIR. YANİ;YÜKSEĞE ÇIKILDIKÇA BASINÇ ARTAR.
Güneş Çelebioğlu
Cumartesi, 22 Temmuz 2006
Cevaplar
1. sorunun cevabı: Çıkamazdık. Çünkü vücudumuz çok yükseklerde yaşamaya alışkın değildir bir seferde çıkarsak sağlık sorunları yaşayabiliriz. 2. sorunun cevabı: Balon büyürdü çünkü yükseklere çıktıkçaa hava basıncı azalır.
oğuz temizel
Pazar, 23 Temmuz 2006
iki sorunun yanıtları
---3000 katlı bir apartmana asansörle birden çıkılsaydı basınç azalması yüzünden dalgıçlarda olduğu gibi vurgun yemiş olurduk. ---istanbulda şişirilen bir balon everestte basınç azalması yüzünden daha da şişerek patlardı.
nadire
Pazartesi, 24 Temmuz 2006
bilim çocuk derginizdeki sorulara yanıt vereceğim
ilk souru; hemen ilk seferde çıkamazdık.Çünkü;katlar yükseldikçe basınçta değişecek ve vücudumuz buna uyum sağlayamaz bu yüzden belli katlarda durup o basınca vücudumuzu alıstırmamız veya vücudumuza basıncı sabit tutacak birsey giymemiz gerekmektedir.bu yüzden cevabım hayır. ikinci soru; evet bir değişiklik olurdu.Çünkü dağın tepesinde basınç istanbuldaki basınçtan değişiktir.Bu yüzden balonun bu durumda şeklinde bir değişiklik olur.
Dilara SAVAŞKAN
Pazartesi, 24 Temmuz 2006
bilimçocuk dergisindeki sorularınızın cevabı
SORU 1: Everest kadar yüksek bir apartman olsaydı(yaklaşık 3000 katlı)en üst katınabir seferde asansörle çıkabilirmiydik?Neden? CEVAP 1:Hayır çıkamazdık;çünki,everest kadar yüksek bir apartman yani 3000 katlı bir apartman yaklaşık 8850m yüksekliğindedir.Ama vücudumuz 5000m nin üzerinde sürekli yaşamaya elverişli değildir.Bir anda bu yüksekliğe çıkarsak zarar görebiliriz,ancak dinlene dinlene yada belirli yüksekliklerde konaklayarak bu binanın en üst katına ulaşabiliriz. SORU 2: İstanbul'dan yola çıkarken şişirdiğimiz bir balonu yanımızda Everest'in zirvesine götürmüş olsaydık,nasıl bir değişiklik olurdu neden? CEVAP 2: Baolnumuz patlardı;çünki,Everest kadar yükseklikle bir dağa tırmanırken birçok değişik hava katmanları yada gazlarla karşılaşırdık bu gazlar yada hava katmanları balonu etkiler ve balonun patlamasına neden olurdu.Eğer tırmanış zamanımız muson yağmurlarına denk gelen bir zamanda olsaydı da balonumuz yağmurun etkisiyle patlamış olurdu.
Ayşe Ece Ünsalan
Salı, 25 Temmuz 2006
bilim çocuk dergisinde sorduğunuz iki sorunun cevabı
Bence everest kadar yüksek bir apartman olsaydı, asansörle bir seferde çıkamazdık.Çünkü en üst katına çıkmak saatlerimizi alırdı.Tabi bu söylediklerim günümüz teknolojisine göre.Belki ileriki yıllarda teknoloji bu derece gelişebilir.İkinci sorunun cevabı:Marmara Bölgesi'nde yükselti az olduğu için havanın canlılara yaptığı basınç fazla.Everest yüksekliğinde ise hava basıncı azdır.Biliyorsunuz ki; nesnelerin varlığı için iç basınçları ile dış basınçlarının dengede olması gerekir.Hava basıncı az olduğu için balonun iç basıncıyla dış basıncı dengelemez.Bu yüzdende balon patlar.
Ayşe Ece Ünsalan
Salı, 25 Temmuz 2006
soru
Az önce size mesaj yolladığımda sizi bu başarınızdan dolayı kutlamayı unutmuştum.TEBRİKLER..................
ecem
Salı, 25 Temmuz 2006
bilim çocuk ta everest ke ilgili balon sorusu
sorunuz şuydu istanbuldan yola çıkarken şişirdiğimiz bir balonu yanımızda everest in zirvesine götürmüş olsaydık,nasıl bir değişiklik olurdu?neden? cevabım; patlardı çünkü istanbulda sıcaklık varken everest in zirvesi soğuktur ve balon sıcaktan sonra soğuğun etkisine dayanamaz.VE Bunun sonunda bolon patlar. Ecem KÖZ 5-C
seçkin tiğit
Çarşamba, 26 Temmuz 2006
bilim çocuk dergisinin cevabı
ilk soru cevabı:BİR SEFERDE ÇIKAMAZDIK ÇÜNKÜ YÜKSELDİKÇE OKSİJEN AZALIR VE SOLUK ALMAMIZ ZORLAŞIR. ikinci soru cevabı:BALONUN HAVASI İNERDİ.YÜKSEĞE ÇIKILDIKÇA BALONNUN İÇİNDEKİ OKSİJENDE AZALIR
emine merve
Çarşamba, 26 Temmuz 2006
yarışma
ben emine sizi yarışma sorularınıza cevap vermek için rahatsız ediyorum,ilk soruyaverdiğim cevap banagöre; everest 3000 katlı birbina olsaydı bu binaya asansörle tek seferde çıkamazdık fakat bu asansörün kaldırma kuvvetine bağlı olan birşeydir bu nedenle bu olasılık yarı yarıyadır.ikinci soruya verdiğim cevap; bir balonu everest'in tepesine koysak balonun havası iner çünkü everest'in tepesin de basınç azalmaktadır,mesajımı okuyorsanız sizlere teşekkür ederim,
elif yıldırım
Perşembe, 27 Temmuz 2006
bilimçocuk-temmuz sayısındaki Everest ile ilgili soruların yanıtları
1-Everest kadar yüksek bir apartman olsaydı(yaklaşık 3000 katlı), en üst katına bir seferde asansörle çıkamazdık. Çünkü,yükseklere çıkıldıkça hava basıncı azalır. İnsan vücudunun basınca uyum sağlaması gerektiği için, belirli yüksekliklerde duraklayarak,kademe kademe ilerlememiz gerekir. 2-İstanbul'dan yola çıkarken şişirdiğimiz bir balonu yanımızda Everest'in zirvesine götürmüş olsaydık ,Everest'e varana kadar balonumuz patlardı.Çünkü,yükseklere çıkıldıkça hava basıncı azalır.Balonun iç basıncı dış basıncından fazla olursa,iç basıncı azaltmak için balon genişler.Belli bir süre sonra da çok fazla genişlediği için esnekliğini kaybeder ve patlar.
büşra kabalak
Perşembe, 27 Temmuz 2006
soruların yanıtı
sorular ve yanıtları : Soru 1 Everest ladar yüksek bir apartman olsaydı (yaklaşık 3000 katlı) , en üst katına 1 seferde çıkabilir miydik? Neden? Cevap 1 Everest kadar yüksek bir apartman olsaydı, en üst katına bir seferde asansörle çıkamazdık.Çünkü yerçekimi buna engel olurdu. Soru 2 İstanbuldan yola çıkarken şişirdiğimiz bir balonu yanımızda Everest'in zirvesine götürmüş olsaydık nasıl bir değişiklik olurdu? Neden? Cevap 2 Balon gitgide azalan basınçtan dolayı Everest'in zirvesinde patlardı.
Ece
Cumartesi, 29 Temmuz 2006
bilim çocuk
ilk sorunuzun yanıtı:everest'e(3000 katlı bir apartmana) yada onun kadar yükseğe bir asansör kullanarak çıkamayız çünkü basınç azalacağından ortamdaki oksijeni yeterince kullanamayız.vücudumuz buna uyum gösteremez.oksijen tüpü kullanmadan çıkamayız. ikinci sorunuzun yanıtı:istanbuldan yola çıkarken şişirdiğimiz bir balonu evereste yanımızda götürürsek balonun hacmi artar.çünkü ortamdaki basınç az olduğundan balonun hacminin artması beklenir.
Çağatay
Cumartesi, 29 Temmuz 2006
RE:
1.sorunun cevabı=ben zemin kattan 9.kata kadar çıktım 27 saniye tuttu.hesaplarıma göre"81.000 saniye tuttu bu da demek oluğoki 3000 katı 81.000 saniyede çıkılır 2.sorunun cevabı=İstanbuldan Everestin zirvesine kadar basınç azalır balonu şişirdiğimiz yerden hava kaçar balonun içindeki basınç azalır balon Everest'in zirvesindee balonun havası bitmiş olur
efkan
Pazartesi, 31 Temmuz 2006
everest takımının bilim çocukta sorduğu soruların cwp larını göndermek
1.everest kadar yüksek bir apartman olsaydı bu apartmana bir seferde asansörle çıkılamazdı çünkü yukarıya çıklıdkça oksijen miktarı azalır iç basıncımız artar vücüdümuzda ağrılar meydana gelir açık hava basıncı azaldığından asansörün iç basıncı artar bize basınç uygular bu yüzden bir seferde çıkılamaz 2.istanbul deniz seviyesinde olduğu için açık hava basıncı(atmosfer basıncı) balonun iç basıncına eşittir yükseklere çıkıldıkça bu açık hava basıncı azalaçağından balonun iç basıncı artar böyle olunca balon everestin zirvesine çıkarılırken balon şişer ve patlayabilir...
umut yılmaz
Pazartesi, 31 Temmuz 2006
soruların cevabı
1.Everest kadar yüksek bir apartman olsaydı(yaklaşık 3000 katlı)bunun en son katına çıkmak mümkün olmazdı.Çünkü;hava basıncı nedeniyle oraya ulaşmamız mümkün olmazdı. 2.İstanbul'dan yola çıkarken şişirdiğmiz bir balonu yanımızda Everest'in zirvesine çıkarırsak hava basıncı nedeni ile balon şişer.
talha recep kara
Salı, 01 Ağustos 2006
bilim çocuktaki soruların cevapları
merhaba bilim çocuk dergisinde sorduğunuz soruların cevaplarını vermek istiyorum. 1.soru: everest yüksekliğindeki binaya asansör ile çıkamayız çünkü yükseklere çıkıldıkça basınç ve sıcaklık değişimi meydana gelir. ve vücudumuz tüm bu değişiklikleri yanımızda ekipman [oksijen tüpü vb.) olmadan kaldıramaz. 2.soru:istanbulda şişirdiğimiz balonu evereste götürseydik balonumuzun hacmi büyürdü. çünkü yeryüzünün yüksek kesimlerine çıktıkça üzerimizdeki atmosfer kalınlığı azalır. dolayısıyla havanın basıncıda azalır. balon bu basınç değişimini dengeleyebilmek için hacmini arttırır. veya üzerindeki hava basınç kuvveti azaldığından genişler diyebiliriz.
ceyda
Çarşamba, 02 Ağustos 2006
sorunun cevabı
soru 1 in cevabı:3000 katlı bir apartmanın olduğunu varsayarsak o kata bir seferde asansörle çıkamazdık.tamam belki asansörle çıkabiliriz ama bu biraz zaman alır en azından en hızlı asansörle 3 dakika diye bilirim.3000 katlı bir yere böyle bir sistem bile kurulamaz kurulabilseydi bence everest dağınada kurarlardı öyle değil mi?tamam belki orda hava şartları falan zorlayabilir ama o zaman oraya da yaparlardı.böylece sizlerin işi kolaylaşırdı. soru 2 nin cevabı:everestin zirvesine bir balon götürseydik balon büzülürdü,buruş buruş olurdu nedenide havanın çok soğuk olması.hava çok soğuk olunca azotlarda maddenin hallerini değiştiriyorlar.balonda maddenin gaz halini azot içine çekiyor ve normal hava sıcaklığının olduğu yere gelinince balon eski haline geliyor.
Eray Akyol
Perşembe, 03 Ağustos 2006
Bilim Çocuk\'taki sorular
İlk sorunun cevabı: Bir seferde çıkamazdık.Çünkü yükseğe çıktıkça hava basıncı düşer.Bu nedenle oksijenden yeteri kadar yararlanamayız ve bunun sonunda vücudumuza ciddi zararlar gelir. İkinci sorunun cevabı: Balon patlardı.Bunun nedeni ise yükseğe çıktıkça hava basıncı düşer ve basınç düştükçe balonun içindeki hava basıncı artar.Hava basıncı artınca da balon patlar.
selim özkan
Cumartesi, 05 Ağustos 2006
bilim çocuktaki sorular ve BİR TALEP
Asla çıkamazdık. ya sizin gibi antremanlarla, alıştıra alıştıra çıkardık ya da solunum problemi yaşardık. Çıkamazdık çünkü basınç çok hızlı artar ve vücudumuz bundan zarar görür. Balon siz daha Nepale bile varmadan yavaş yavaş söner ama bunu saymayalım :) Eğer evereste çıkarırsanız, bu balon, dışardaki artan basınçtan etkilenir ve patlar. SİZİN YAŞADIKLARINIZI HEM BİLİM ÇOCUKTAN HEM DE ATLAS DERGİSİNDEN OKUDUM. ÖNCELİKLE GEÇMİŞ OLSUN VE TEBRİKLER. BEN; KÜÇÜKLÜĞÜMDEN BERİ SİZİN YAPTIĞINIZ GİBİ UZUN TIRMANIŞLARA ÇOK MERAKLIYIM. ATLASTA OKUDUĞUM DAVİD'İN DRAMINA ÇOK ÜZÜLDÜM. VE DAĞCILIKLA İLGİLİ İSTEĞİMİ TEKRARDAN GÖZDEN GEÇİRDİM. AMA BİR ŞEY DEĞİŞMEDİ. SİZİN GİBİ DAĞLARA TIRMANMAK İSTİYORUM. BU MESAJI LÜTFEN CİDDİYE ALINIZ. VE BENİ DUMANLI DAĞLARA TIRMANDIRABİLECEK BİR MERKEZE YÖNLENDİRİN. SİZİNLE BERABER ANTRENMANLARA KATILMAYI DA ÇOK İSTERİM. LÜTFEN CEVAP YAZIN VE BENİ HABERDAR EDİN. DAĞLARI SEVİYORUM. BENİ DORUKLARA TAŞIYIN. BENİM GİBİ BİR YETENEĞİN HARCANMASINA İZİN VERMEYİN. UFAK DENEYİMLERİM OLDU. VE BAŞARISIZ DA DEĞİLDİM. EĞER MÜMKÜNSE SİZİNLE BİREBİR İLETİŞİME GEÇMEK İSTERİM. CEVABINIZI BEKLİYORUM.
sibel
Pazar, 06 Ağustos 2006
bana sorduğunuz 2 soru.1.sinin cevabı everest kadar yüksek bir binanın en üst katına bir seferde çıkamayız çunku yukardaki hava basıncı bizim çikmamızı engeller. 2. soruda ise balon yukarıya çikamaz çunkü belli bir yükseklikten sonra patlayacağı için.bunun nedeni ise yine hava basıncıdır
canset
Pazartesi, 07 Ağustos 2006
bilim çocuk okuyucularına sorulan soru
istanbuldan yola çıkarken şişirdiğimiz bir balonu everestin tepesine götürürsek balonun hacmi artar.çünkü everestin tepesindeki açık hava basıncı istanbula göre çok düşüktür.ama bir şey kafama takıldı.everest istanbuldan çok soğuk.biz balonu everestin tepesine götürdüğümüzde içindeki gaz soğuktan dolayı büzüşür.böylece balonun hacmi azalır.bu iki durumu da göz önünde bulundurursak.balonun genleşme miktarıyla büzüşme miktarını eşit kabul edersek balonun hacminde bir değişiklik olmaz. ama herhalde siz bu soruda sadece basınç farkını göz önünde bulundurmamızı istiyorsunuz. o zaman cevap balonun hacmi artar olur.
Günkut Güven
Çarşamba, 09 Ağustos 2006
cevaplar
Size bilim çocuk dergisinde sorduğunuz soruların cevaplarını vereceğim. 1. sorunun cevabı: Asansör son kata çıkabilir.Halat uzun motorlar ise güçlü ve çok olursa güç yeter ve çıkılabilir. 2. sorunun cevabı: İstanbul'da şişirilen balon evereste doğru çıkıldıkça büyür.Bunun nedeni basıncın azalmasıdır.
kübra bölük
Çarşamba, 09 Ağustos 2006
tübitak bilim çocuk dergisinde bulunan soruların cevapları
1.soru 3000 katlı bir binaya tek seferde çıkılamaz.Çünkü ani basınç değişiminden iç ve dış basınç dengelenemeyeceğinden ölümle sonuçlanır. 2.soru everest istanbula göre daha yüksek bir konumda olduğundan balona uygulanan basınç azalacak ve balonun hacmi artarak, balon patlayacaktır.
başak deniz kına
Pazar, 13 Ağustos 2006
sorulararın cevabı
1. soru Everest kadar yüksekbir binaya birden çıkılmaz.Çünkü o kadar yükskliğe biden çıkılır ise hava deyişikliği olduğu için vücudumuz uyum sağliyamazdı.hayati tehlikelerle karşı karşıya kalır. 2. soru=ani hava ve basınç deyişikliği yüzünden balon sönerdi.
şeyma başak polat
Pazartesi, 14 Ağustos 2006
sorunuzun yanıtı
1. çıkamazdık çünkü yukarıya doğru çıkarken basınç azalır bu yüzdende bir seferde çıkamayız 2.balon esnekse patlardı yine basınç azaldığı için olurdu
BURAK KAMİL TURAN
Salı, 15 Ağustos 2006
tubitak dergisine verilen iki sorunun cevabı
1-)Everest kadar yüksek bir apartman olsaydı (yaklaşık 3000 katlı)en üst katına bir seferde asansörle çıkılabilir miydi?Neden? *Cevabım:hayır çünkü soğuk nedeniyle elektrik akımı net sağlanamazdı.bundan dolayı bir seferde çıkılamaz 2-)istanbul'dan yola çıkarken şişirdiğimiz bir balonu yanımızda Everest'in zirvesine götürmüş olsaydık,nasıl bir değişiklik olurdu?Neden? *Cevabım:balon patlardı çünkü:yüksek sıcaklık farkı vardır.istanbulda sıcaklık normal seviyelerdeyken Everest'te sıcaklık bundan daha kat kat düşüktür.
eren atıcı
Cuma, 18 Ağustos 2006
bilim çocuk sorularına cevap
1)bir seferde asansörle çıkılmazdı çünkü basınç azalır vücudun buna alışması için yavaş yavaş ve oksijen alarak çıkılmalıdır 2)everestte basınç az olduğu için balon şişe şişe patlardı
Gökçe Topdemir
Cumartesi, 19 Ağustos 2006
Question 1. We wouldn't be able to, because there would be no oxygen up there and we wouldn't be able to live at that height.

Question 2. the balloon would blow up because there would be low air pressure outside the balloon and the balloon would get bigger and eventualy blow up.
Erzan Tuğçe Habiboğlu
Çarşamba, 23 Ağustos 2006
bilim çocuğun soruları
1.sorunun cevabı:Everest kadar yüksek bir apartman olsaydı en üst katına 1 seferde çıkamazdık.Çünkü hava basıncı en üst kata çıkmamıza izin vermezdi ölürdük. 2.sorunun cevabı:İstanbul'dan yola çıkarken şişirdiğimiz bir balon Everst'in zirvesine çıkana kadar büzüşür veya patlardı.Çünkü hava basıncının etkisiyle balonun sağlam bir şekilde yukarıya çıkabileceğini sanmıyorum.
BÜŞRA AĞAR
Perşembe, 07 Eylül 2006
sorunun cevabı
Everest kadar yüksek bir binaya bir seferde çıkmak imkansızdır.Dokulara ve hücrelere gerekli olan O ’yi taşıyan alyuvarlardaki hemoglobin miktarının ayarlanması gerekir.Yukarılara doğru çıkıldıkça açık hava basıncı azalır.Vücudumuzdaki iç basınç dış basınca eşit olmalıdır. Yoksa kalp ve damarların hacmi genişleyerek patlamasına sebep olur.Aynı zamanda yükseklere çıkıldıkça oksijen miktarı azaldığı için kandaki alyuvarlar sayısının artması gerekir.Çünkü dışardan alınan havada bulunan O miktarındaki büyük bir kısmının akciğerlerden kana geçmesinin sağlanması gerekmektedir. Yoksa doku ve hücreler O siz kalacağından insan ölür. İstanbul’dan yanımıza aldığımız balonu Everest’e götürürsek; balonun basıncı azalır. Hacmi artar bir süre sonra da patlar. Çünkü deniz seviyesinden yukarıya doğru çıkıldıkça açık hava basıncı azalır.Basınç farkından dolayı balonun hacmi değişir.Gazların basıncı hacmi ile ters orantılı olduğu için balonun içindeki gazın basıncı Açıkhava basıncına eşit olmalı. Bu yüzden balonun içindeki gazın basıncı azalır,hacmi artar ve bir süre sonra da palon patlar. BÜŞRA AĞAR

                       
Her hakkı saklıdır, © 2006 - Türkiye Everest Ekspedisyonu