Everest'e Hangi Malzemelerle Gidiyoruz PDF Yazdır E-Posta
Perşembe, 16 Mart 2006
Everest dağına yapacağımız tırmanışta ve hazırlıklarda kullanacağımız malzemeleri birkaç grupta inceleyebiliriz:

GİYSİLER, AYAKKABILAR ve AKSESUARLAR

ImageDış katman olarak; son yıllarda kullanım alanı gittikçe genişlemiş olan yumuşak-kabuk (softshell) ve 3 katman Gore-Tex XCR bazlı ürünleri, özellikle Gasherbrum II dağında gösterdikleri yüksek performans nedeniyle Everest’te de tercih ediyoruz. Gore-Tex XCR zarlı bir sistemken, yumuşak-kabuk sistemlerde kullanılan özel kumaşlar “zar” teknolojisinin sağladığı 100% su-geçirmezliği garantilemezler. Bunun yanında kuruma süreleri kısa ve soluyabilirlikleri özel dokumaları sayesinde çok yüksektir. Bu nedenle yüksek efor sarfedilen, az molalı ve soğuk-kuru iklim tırmanışlarının vazgeçilmezi haline gelmişlerdir. Son yıllarda ünlü üreticilerce özel birkaç seride denenen bir başka sistem ise “melez” sistemlerdir. ImageGenelde terlemenin yüksek olduğu koltuk altı bölgelerinde fermuar yerine ve kimi tasarımlarda omuzda çanta kolçaklarının altına gelen bölgelerde yumuşak-kabuk kumaşlarının kullanılmasıyla ortaya çıkan bu ürünlerle hem alt hem de üst katmanlarda ideal kombinasyonun yakalandığını düşünüyoruz. Su geçirmez fermuarların, fermuar çevresindeki özel plastikten detaylarla kusursuz çalışır hale gelmesi ve bunun velcro ve sıkıştırıcı (stopper) detaylarına gösterilen özenle birleşmesi bu ürünlerin kullanımlarının kolaylaşmasının yanında görünümlerinde ve ergonomisinde bir çığır açılmasına neden oldu. Bütün üreticilerde ortak olarak gördüğümüz olumsuz bir nokta; yeni nesil dış katmanların kapişonlarının kasklarla beraber oldukça rahatsızlık verecek derecede küçük olmasıdır. Şu aşamada bunu kasklarımızı küçük modellerden seçmekle çözebiliyoruz.


ImageÜst katmanda kullanılan su geçirmez soluyabilir kabuğun altına 3 kat giysi kullanmayı öngörüyoruz: İnce bir içlik üstüne “powerstretch” bir katman ve bu ikisinin üstünde kullanılabilecek yumuşak-kabuk ya da “polar 200” bir ara kat. Alt kabuğun altına ise ince bir içlik ve kalın bir “powerstretch”ten oluşan 2 katmanlı bir sistem kullanacağız.  

ImageDaha çok 8000 metre üzerinde kullanmaya başlayacağımız kaz tüyü takımımızı GII tırmanışındaki gibi pantalon ve ceket olarak 2 ayrı parça halinde götüreceğiz. Gore Dryloft ya da Pertex Endurance kumaştan yapılmış olan 800 kaztüyü dolgulu bu giysileri aşağı kamplarda geceleri tulumlarımızın üstümüze 2 parça halinde ayrı ayrı alabilmek, bu kamplara götürmemiz gereken tulumların ağırlıklarından belli bir miktar fedakarlık yapabilmemizi sağlıyor. “Ayrılabilirlik”; özellikle pantolon parçasının neredeyse son kampa kadar kullanılmasının gerekmemesi ve ceket parçasının bir konfor aracı olmasından dolayı, ceketin üst kamplar arası gezdirilebilmesine yaramaktadır. Bu ağır ve hacimli ceketi anakampa ve ileri anakampa geri getirmemek içinse bu kamplarda kullanabileceğimiz daha az dolgulu ceketlerimiz olacak.

ImageImageDağda anakamp ve de özellikle ileri arakamp sonrasında kullanacağımız özel yüksek dağ tırmanış ayakkabıları kendisinden tozluklu olmaları sayesinde giyip çıkarmada büyük pratiklik ve -60oC’ye kadar izolasyon sağlamaktadır. Bu ayakkabılarla kullanılan çorapların, ayakkabının izolasyonundan dolayı yüksek kamplara kadar “ince” seçilmesi sağlıklı olurken, ancak 7000 metre sonrasında daha “kalın” seçilmesini gerektirecek koşullar başlayacaktır.

Yüksek dağlardaki en büyük sorunlardan bir diğeri eldiven seçimidir. Everest’te yanımızda en ekstrem koşullarda kullanılmak üzere bir çift, iki parmak kaz tüyü-primaloft karışım dolgulu eldiven kullanacağız. Bu eldivenin içinde kullanılmak üzere “powerstretch” beşparmak bir eldivenimiz olacak. Sabit hatlarda tırmanış ve lider tırmanış için avuç içi destekli, sağlam ama hassas el hareketleri yapılabilecek eldivenler ve yine bu amaçla kullanılabilecek dry-tooling (kuru-sıkı tırmanış) eldivenleri diğer eldiven setlerimizi oluşturacak.
Image
Aksesuar olarak en önemli detaylardan biri de gözlüklerimiz; yükseklerde etkili olabilecek optik kalitedeki camlar ve içeriye ışık sızmasını engelleyecek yan korumalar en önemli iki kriterimiz. Ayrıca herkesin yüz yapısına uygun olarak seçilen kayakçı gözlüklerinin çantamızda hep yer aldığını söylememiz gerek.

KAMP MALZEMELERİ

Imageİçlerinde iki aydan fazla vakit geçireceğimiz çadır ve geceleme sistemleri de bu tırmanışta son derece önemli yer tutuyor. Çadırlarımız, dünyada istisnasız her Himalaya tırmanışında görülebilen ve yeri doldurulamaz bir model olan, üç kişilik The North Face VE-25. Beş çubuğu ve geodezik tasarımı nedeniyle çok ağır kar yükü ve fırtına güçlerine dayanabilen, ortalama ağılığı 4.5 kg. olan bu çadırın önemli bir özelliği de renginin sarı olması ve yükseklerdeki uzun süre kötü havalarda kampta mahsur kalan tırmanıcılara psikolojik bir destek sağlaması!
Image
Bu tırmanışta kişi başına üç adet uyku tulumumuz olacak; bunlardan birisi sadece ana kampta kullanılacak ve –25oC’a kadar yalıtımlı olacak. İleri anakampta kullanılacak olan bir diğer tulum ise -40oC yalıtıma sahip olacak. Yüksek kamplarda kaztüyü giysi sistemleriyle beraber kullanılacak, daha hafif, kaztüyü dolgulu diğer tulum ise -20oC yalıtıma sahip olacak ve üst kamplar arasında taşınacak. Değişik kamplarda kullanılmak üzere normal matların yanısıra Thermarest havalı matlar kulllanılacak.

ImageBir ekspedisyonun belki de sorun affetmeyecek en önemli malzemesi ocaklardır. Onsuz hareket etmenin olanaksız olduğunu coğu dağcı bir parça da tecrübeyle öğrenir  Tecrübelerimiz yüksek irtifa dağcılığında kaliteli tüplerin bulunabildiği yerlerde tüplü ocakların daha pratik ve güvenli alternatifler oluşturdukları yönünde. Özellikle de asma sistemleriyle birlikte rahatlıkla kullanılabilen tüplü ocakların çadır yaşamını büyük ölçüde kolaylaştırdığı söylenebilir. Bazı sorunlar elbette vardır ancak çözümsüz değildir. En sık karşılaşılan problem gazın kullanıldıkça (yani açık havaya genleşmesi üzerine) tüpün sıcaklığının bunun karşılığında düşmesidir. Soğuyan tüp bir süre sonra işlemez hale geldiğinden ya değiştirilmesi ya da yapay olarak dışarıdan ısıtılması gerekir. Çoğu durumda ocağın alevinden gövdeye ısı aktarımı sağlayacak bir “ısı köprüsünün” sisteme eklenmesi sorunu çözmektedir. Bu köprü çok değişik malzemelerle ve şekillerde yapılabilir. Bir örneğini GII tırmanışında yaptığımız “ısı köprüleri” bu tırmanışta da ocak setlerimizin ayrılmaz bir parçası olacak.

GÖRÜNTÜLEME, İLETİŞİM, ENERJİ SİSTEMLERİ

ImageGörsel çalışmalarımız ve bu çalışmaları yedekleyebilmek için, şehirle ve kamplar/ekipler-arası iletişim için ve en az onlar kadar kritik olan bu sistemlerin enerji gereksinimleri sağlayabilmek için seçtiğimiz veya biraraya getirdiğimiz sistemler üzerine çalışmalarımız sürekli devam ettiğinden dolayı şu aşamada yanımızda hangi malzemelerle gideceğimizi bir paragrafta anlatmak zor olacak. Bütün bu bilgileri netleştikçe sizlerle paylaşacağız...
ANTRENMANLAR

Ekspediyon öncesindeki 16 haftalık antrenman programı süresince ve rutin devam eden antrenmanlarda ADIDAS marka koşu giysileri ve ayakkabıları kullanıyoruz. Bunları sağlayan ADIDAS Türkiye’ye teşekkür ederiz.
>>

                       
Her hakkı saklıdır, © 2006 - Türkiye Everest Ekspedisyonu