Tırmanış Malzemeleri
Everest'e Hangi Malzemelerle Gidiyoruz PDF Yazdır E-Posta
Everest dağına yapacağımız tırmanışta ve hazırlıklarda kullanacağımız malzemeleri birkaç grupta inceleyebiliriz:

GİYSİLER, AYAKKABILAR ve AKSESUARLAR

ImageDış katman olarak; son yıllarda kullanım alanı gittikçe genişlemiş olan yumuşak-kabuk (softshell) ve 3 katman Gore-Tex XCR bazlı ürünleri, özellikle Gasherbrum II dağında gösterdikleri yüksek performans nedeniyle Everest’te de tercih ediyoruz. Gore-Tex XCR zarlı bir sistemken, yumuşak-kabuk sistemlerde kullanılan özel kumaşlar “zar” teknolojisinin sağladığı 100% su-geçirmezliği garantilemezler. Bunun yanında kuruma süreleri kısa ve soluyabilirlikleri özel dokumaları sayesinde çok yüksektir. Bu nedenle yüksek efor sarfedilen, az molalı ve soğuk-kuru iklim tırmanışlarının vazgeçilmezi haline gelmişlerdir. Son yıllarda ünlü üreticilerce özel birkaç seride denenen bir başka sistem ise “melez” sistemlerdir. ImageGenelde terlemenin yüksek olduğu koltuk altı bölgelerinde fermuar yerine ve kimi tasarımlarda omuzda çanta kolçaklarının altına gelen bölgelerde yumuşak-kabuk kumaşlarının kullanılmasıyla ortaya çıkan bu ürünlerle hem alt hem de üst katmanlarda ideal kombinasyonun yakalandığını düşünüyoruz. Su geçirmez fermuarların, fermuar çevresindeki özel plastikten detaylarla kusursuz çalışır hale gelmesi ve bunun velcro ve sıkıştırıcı (stopper) detaylarına gösterilen özenle birleşmesi bu ürünlerin kullanımlarının kolaylaşmasının yanında görünümlerinde ve ergonomisinde bir çığır açılmasına neden oldu. Bütün üreticilerde ortak olarak gördüğümüz olumsuz bir nokta; yeni nesil dış katmanların kapişonlarının kasklarla beraber oldukça rahatsızlık verecek derecede küçük olmasıdır. Şu aşamada bunu kasklarımızı küçük modellerden seçmekle çözebiliyoruz.

Devamı...
Oksijen Silindirleri PDF Yazdır E-Posta
Oksijen deniz seviyesinde soluduğumuz havanın yüzde 21’ini oluşturur. Daha yüksek irtifalarda bu yüzde sabit kalırken, atmosferik basınç düşer ve oksijenin kısmi basıncı azalır. Bu ciğerlerde ve de özellikle kanda daha az oksijen demektir. Dağcıların, yükseldikçe kanda yeterli miktarlarda oksijen seviyesi oluşturabilmek için nefes alışverişleri otomatik olarak artar.

Kandaki normal oksijen basıncı 12-14 kPa’dır (kilopascal). Akciğer yetmezliğinden şikayet eden bireylerde bu 7-8 kPa sevilerine kadar inmektedir ki, bu seviye yoğun bakım ünitelerine alınmayı gerektirir. Tam olarak doğrulanamamış bilgilere göre Everest zirvesinde dağcıların kanlarındaki oksijen basıncı 4 kPa civarındadır. 5 ila 7 kPa’lık basınçlar genelde insanların bayılması için yetelidir.

Birçok Everest tırmanıcısı yüksek dayanıklılığın yanında yardımcı oksijen kaynağına gereksinim duymaktadır. Son yüz metrelerde her bir adım için 15 kere nefes alıp vermek gerekir. Bu kadar yüksek seviyede nefes alıp vermeye rağmen dağcılar bütün organlara yetecek oksijeni sağlamakta zorlanırlar.
Devamı...

                       
Her hakkı saklıdır, © 2006 - Türkiye Everest Ekspedisyonu