Tırmanış Günlüğü
Zirve Günlüğü PDF Yazdır E-Posta
Salı, 16 Mayıs 2006
Merhaba degerli destek ekibimiz,

ImageO kadar ilgilisiniz, o kadar desteksiniz ki bizlere, artık ufak açıklamalarla yetinemiyoruz. Baslangıçta özellikle ailelerin huzurunu bozmamak için can sıkabilecek aşamaları  kısa geçiyor ya da değinmiyorduk. Fakat Everest projesinin boyutları artık ailelerin de desteklerinde bir parça daha derine, zora inmelerini gerektirecek hale geldi. Özellikle yakınların tahammül sınırlarında da zorlamaya ihtiyacımız var yani. Çünkü giderilmesi gereken çok fazla haklı merak var.

Hepinizin de yakından izlediği gibi zirve denememiz ileri ana kamptan 7000 metre kampına hareketimizle başladı, sonrasında planımız 7900 metre kampına ulaşmak idi ancak hava durumu yüzünden bu plan bir gün aksadı. Bu arada  Suna Mustafa ve Meltem’deki üst solunum yollarına bağlı rahatsızlıklar yüksekliğin de etkisiyle ilerlemiş idi, onların daha ciddi sorunlar yaşamadan dönmesinin iyi olacağına karar verildi. Havanın düzelmesi ile 7900 kampına kalan ekip ulaştı. Bir gün sonra da 8300 kampına hareket edildi.

Tırmanış günü;

Zirve tırmanışı başlangıç kampı 8300 mt. dir. Ancak burası tam bir kamp sayılmaz saat 16:00 gibi ulaştığımız kamp yerinden zirve tırmanışı için 22:00 de ayrıldık. Bu aşamadan sonra tırmanışta herkes planlandığı gibi kendi temposunda, ancak Şerpalar dahil büyükçe bir ekip halinde ilerlenildi. En sondan gelecek iki kişi planlandığı gibi Bora ve Serhan oldu. Kimse daha geride kalmadı.

Elif, Soner, Burçak, Haldun, Serkan oksijen desteği ile Bora ve Serhan oksijensiz tırmanış denediler ancak Serhan ve Bora için herhangi bir aksilik anında kullanılmak üzere oksijen vardı.

Tırmanışın ilk saatleri çok süratli ve iyi gitti. Elif, Soner, Serkan, Haldun, Burçak, Bora, Serhan sırası ile tırmanıldı. 5 adet Sherpa aralara serpişmiş şekilde tırmanıcıların fazla oksijen tüplerini taşıyordu. 4 Sherpa ise planımız gereği en arkada güvenlik tüplerini taşıyorlardı. Saat üç sularında Sherpa telsizlerinde telaşlı konuşmalar geçti. Bora ve Serhan yavaş ilerleyebildikleri için ve arka Sherpa gurubu ile birlikte hareket ettiklerinden olaylardan haberdar oldular. Burçak, 8600 mt deki ‘Second Step’ adı verilen zorlu geçiş sırasında, büyük olasılıkla aşırı yorgunluk ,uykusuzluk ve solunan oksijen oranının değişkenliği yüzünden  bayılmış idi. Burçak’ın önünde ilerleyen Serkan ‘Second Step’ dönemecini geçtiğinden olaydan haberi olmadı. Lakpa Sherpa ve diğer Sherpalar ilk müdahaleyi yapıyorken Bora ve Serhan olay yerine ulaştı. Burçak’a müdahale toplam 2 saat kadar sürdü. Sonunda ayağa kalkabildi ve destek ile yürür hale geldi.Burçak’ta gözlenen süratli düzelme nedeni ile üst ekibe zirveye ulaşana kadar haber verilmedi. Üst ekip zirveye Elif, Soner, Haldun ve Serkan sırası ile ulaştılar. Burçak; Bora, Serhan ve Furuwa ve Dawa Sherpalarca aynı gün 6400 mt ileri ana kampa yani doktor müdahalesine kadar indirildi. Şu anda ekipte basit boğaz ağrıları ve burun akıntıları dışında kimsenin ciddi rahatsızlığı yok.

Sevgili Uğur Uluocak’ın vurguladığı gibi dağcılık riskleri kontrol etme sporudur. Yaşadığımız ufak kazanın değerlendirmesini önemli bir riskin kontrol altına alınması olarak yapıyoruz.

Şimdi ekibin içi çok rahat. Önceliklerimizin çok önemli bir kısmını tamamladık. Ülkemize elimiz boş dönmeyeceğiz. Ancak vaktimiz var ve hala sonuçlanmamış planlarımız kaldı. Bunlardan biri ekibin tümünün zirveye ulaşması diğeri ise zirveye oksijen desteği olmadan ulaşmak. Kalan 15 günlük süre içinde, ekip önce dinlenecek ve sonra ikinci deneme için yola çıkacak.     

15 Mayıs 2006 PDF Yazdır E-Posta
Pazartesi, 15 Mayıs 2006
İleri Ana Kamp,
Saat 22:00
Kamp 1'deki ekip yarın dönüşün uygun olacağına karar verdi. Herkese iyi geceler.

Saat 19:00
Çoğu bitti azı kaldı. Burçak, Elif, Serhan ve Soner ABC’ye döndüler. Çok yorgunlar ve biraz sıvı aldıktan sonra çadırlarına çekildiler. Sanırım iki gün uyurlarsa ancak kendilerine gelirler. Serkan, Haldun ve Bora, Kuzey Boynu’ndaki kampta dinleniyorlar ve kaybettikleri sıvı eksiğini kapatıyorlar. Bu akşam onlar da ABC’ye dönmeyi planlıyorlar.

Saat 12:45

Bu haberi özellikle merak içindeki yakınları bilgilendirmek için yazıyorum. Ekibimiz zirveyi gerçekleştirdi. Elif Everest’e çıkan ilk Türk Kadını oldu. Serkan, Soner ve Haldun da zirveyi gerçekleştiren diğer ekip üyeleri. Ama bunları temkinle yazıyorum. Çünkü önemli olan zirveyi yapmak değil sağ salim inmek ve arkadaşlarım henüz dönüş yolunda. Güvenli irtifalara Kamp 2’ye ve hatta olabilirse Kamp 1’e indiklerinde o zaman sizinle sevincimi paylaşacağım. Burçak, Serhan ve Bora tahmini 8500-8600 metre dolaylarında koşullar sertleştiği, Burçak kendini rahatsız hissettiği ve devam edemeyeceği için dönmek zorunda kaldılar. Şu an Elif, Serhan, Bora ve Burçak Kamp 3’te dinleniyorlar ve inişlerine devam edecekler. Soner, Haldun ve Serkan ise Kamp 3 yolundalar. Onlar da Kamp 3’te dinlendikden sonra inişlerine devam edecekler. Hava şu an açık ve rüzgarsız. Saat 12:45. Gün içinde tekrar görüşmek üzere.

Hakan Kocakulak

İLGİLİ BAĞLANTILAR
Fotoğraf Galerisi :: 15 Mayıs 2006
14 Mayıs 2006 PDF Yazdır E-Posta
Pazar, 14 Mayıs 2006
İleri Ana Kamp,
Bugün hava beklendigi gibi açtı ama öğleden sonra tekrar kar yağışı ve bulutlanma başladı. Buna rağmen ekip Kamp 3’e, 8300 metreye ulaştı. Burçak ve Elif kendilerinde olan Türk kadınının ulaştığı en yüksek nokta çıtasını daha şimdiden ötelediler. Takım Kamp 3’te şu an dinleniyor ve gece saat 22:00’de zirve için hereket edecekler. Size verdiğim saatler hep Nepal saati. Biz burada Türkiye’den 2 saat 45 dakika ilerdeyiz. Burada saat 22:00 iken, Türkiye’de 19:15.

Takım olarak, bizleri dört gözle bekleyen annelerimizin ve tüm annelerin, “Anneler Gününü” kutlar, ellerinden öperiz.

Hakan Kocakulak


İLGİLİ BAĞLANTILAR
Fotoğraf Galerisi :: 14 Mayıs 2006
13 Mayıs 2006 PDF Yazdır E-Posta
Cumartesi, 13 Mayıs 2006
İleri Ana Kamp,
Herkese Merhaba,
ImageBugün bütün gün kar yağdı. Rüzgara tercih ettiğimiz bir durum bu. Ve ekip 7800 metreye Kamp 2’ye ulaştı. Meltem soğuk ve kuru hava dolayısı ile azan öksürüğü nedeni ile 7500 metreden dönme kararı aldı. Öksürük zaten ince olan havadan yeterli oksijeni almasına izin vermiyordu. Ona inişte eşlik etmeye yukarı sabit hatların yanına gittim ama eşlik edecek birini zaten bulmuştu Hintli Bayan Arkadaşı ile geliyordu. Kadın dayanışması... Everest gibi kadın sporcuların nadir bulunduğu bir yerde hem de. Çok tatlı bi insandı ısrarla bizi kendi doktoruna davet etti. Sanırım yeni bir dağ dostu kazandık. Halbuki ben Çinli doktoru ayarlamıştım Meltem için. Ama Meltem’in Hintli bayan arkadaşını kıramadık ve onların kampına gittik. Teşhis tabii ki üst solunum yolları enfeksiyonu. Bize üzeri Hintçe yazılı ilaçlar verdi doktor ve biz de kampımıza geri döndük. Onları yarın için öğle yemeğine davet ettim ama sanırım çaya gelecekler. Çok nazikler...

Doktor aşağı inmesine gerek olmadığını burada tedavi görebileceğini söylese de yarın Meltem’i yanında bir Şerpa ile aşağıya Mustafa ve Suna’nın yanına göndermeyi planlıyorum. Aşağıda daha hızlı iyileşip buraya tekrar gelebilir. Burada tam iyileşemiyorsun çünkü...

Mustafa ve Suna ile uydu telefonu ile görüştüm bu akşam Shegar'a varmışlar ve dinleniyorlarmış.

Şu an hava kapalı ancak hava durumu yarın açacağını söylüyor. Umarım hava durumu haklı çıkar ve rüzgarsız açık bir hava olur...

Hakan Kocakulak
12 Mayıs 2006 PDF Yazdır E-Posta
Cuma, 12 Mayıs 2006
İleri Ana Kamp
Herkese Merhaba,
Biliyorum hepiniz merak içindesiniz. Ama bugün Çomolungma ekiplere izin vermedi. Tepesi rüzgarla dalgalandı durdu ve ekibimiz de diğer ekipler gibi Kuzey Boynu’nda bir kaç yüz metre yükseldikten sonra dönmek zorunda kaldı. Şu an Kuzey Boynu’ndaki 7100 metre kampında yarını ve Çomolungma’nın kendilerine izin vermesini bekliyorlar. Ancak kuru hava ve soğuk iki arkadaşımızın, Suna’nın ve Mustafa’nın boğazını şişirdi. Onlar da kendilerini tüketmektense bir an önce iyileşip tekrar denemek için İleri Ana Kamp’a, yanıma indiler. Önce onları Çinli arkadaşlarımızın doktoruna gösterdim. Sonra da sevgili doktorumuz Betül ve Paramedik arkadaşımız Gürkan ile hemen iletişime geçtikten sonra, antibiyotik tedavisine başladık. Onları çabuk iyileşmeleri için önce yarın Ana kampın sıcak ortamına sonrasında da araçla daha aşağıya Shegar’a göndericeğim. Endişelenecek bir durum yok, bu bütün ekiplerin uyguladığı bir taktik. Onların durumu sürekli uydu telefonu aracılığı ile gözlüyor olacağım. Hepimize geçmiş olsun, yukarıdaki dostlarımıza kolay gelsin.
Hakan Kocakulak

İLGİLİ BAĞLANTILAR
Fotoğraf Galerisi :: 12 Mayıs 2006
<< İlk < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sonuç 11 - 15 Toplam: 52

                       
Her hakkı saklıdır, © 2006 - Türkiye Everest Ekspedisyonu