Haberler
21 Mayıs 2006 PDF Yazdır E-Posta
Pazar, 21 Mayıs 2006
İleri Ana Kamp
ImageSerhan, Burçak, Meltem, Suna, Mustafa ve Bora’dan oluşan 6 kişilik ekibimiz, bu sabah ikinci ve son deneme için Kuzey Boynu’na hareket etti. Soner, Elif, Mustafa (Temiztaş) ve ben arkadaşlarımızı kucaklayıp, uğurladık. Akşam üzeri yaptığımız telsiz görüşmesi sonrasında kampa  vardıklarını öğrendik. Şu an kampta dinleniyorlar ve yarın için hazırlık yapıyorlar. Yarın sabah saat 8:00’de Kamp 2’ye 7800 metreye hareket edecekler.
 
Hakan Kocakulak

20 Mayıs 2006 PDF Yazdır E-Posta
Cumartesi, 20 Mayıs 2006
İleri ana kamp
ImageBugün biraraya geldik sonunda! Meltem Mustafa Suna ileri ana kampa ulaştılar. Son bir kaç gündür dinlenebildiğimiz kadar dinlendik, yedik, yattık. Yarın ikinci deneme için yola çıkıyoruz. Serhan, Bora, Burçak, Meltem, Suna, Mustafa. Dört tane de Şerpa gelecek bizimle; Lakpha, Lama, Lakpha ve Dawa. Çeşitli kaynaklardan derlediğimiz hava tahminlerini biraraya getirince 24 Mayıs günü zirve denemesi için en uygun gün olarak belirdi. Hava tahminlerinde, en güvenilir kaynaklar bizim kendi kaynaklarımız, öyle ki diğer ekipler de son kontrol için mutlaka bizim tahminleri kullanıyorlar. Hava tahminleri bize Türkiye’den internet aracılığıyla günlük olarak, son derece ayrıntılı ulaşıyor. Bizim için son derece kritik bu bilgiler, sevgili Dr. Öznur Oğuz Kuntasal aracılığıyla, hocamız Prof. Gürdal Tuncel ve Meteoroloji Genel Md. Sayısal Tahmin Müdürü Fatih Büyükkasabbaşı sayesinde buraya kadar ulaşıyor. Ayrıca Prof. Ahmet Cemal Saydam da arada değerli yorumlarını bizlerle paylaşıyor. Tırmanışımız açısından en önemli planlama kriterlerini bize sağlayanlara bir kez daha çok teşekkür ederiz.

Son denememizin yaklaşık dört beş gün sürmesini bekliyoruz. Bu kez bazı açılardan daha avantajlıyız, ara kamplarımız hazır durumda ve yolu biliyoruz!!
Hepimize bir kez daha kolay gelsin!

19 Mayıs 2006 PDF Yazdır E-Posta
Cuma, 19 Mayıs 2006
İleri Ana Kamp
ImageBuraya gelirken yüksek irtifa dağcılığının ana kamp yaşantısının zor ilişkilerinden çokça bahsetmiştik. Uluslararası, kamplararası irili ufaklı çekişmelerden söz etmiştik. Tüm bu söylediklerimize inat gibi, bu etkinlikte ise mükemmel dostluklar kurduk! Şaşırtıcı insanlarla karşılaştık. ‘Biz gibi’ bulduğumuz dostlar edindik. Sormadan bilgi veren, istemeden paylaşan, Brezilyalı, Norveçli, İsveçli can dostlarımız oldu. Kimisi ile çok kısa sürede ana kampta yediğimiz ayrı gitmez bir ilişki paylaştık. Onları çok sevdik, çok yakınlaştık.

Dün İsveç’ten Tomas’ımızı zirveden dönerken talihsiz bir kazada kaybettik.

Ve bugün artık nerede ise bizim ekipten olan Brezilyalı Vitor’umuzun 8600 de hastalandığını ve 8300 e indirildiği sırada hayatını kaybettiğini öğrendik.

Burası çok farklı bir dağ, çok farklı bir yer. Buralara tek başına tahammül edenlere helal olsun.

İyi ki biraradayız.

Mustafa, Suna ve Meltem Ana Kamptan yola çıktılar bugün arakampta kalacaklar ve yarın yanımızda olacaklar. Yeniden kalabalık olacağız. Çok güzel olacak. Serkan aşağıda Vitor’un arkadaşı Rodrigo ile olacak Rodrigo’nun planına göre belki yukarıya gelmesine eşlik edecek. Anakamp’tan çok güzel bir olanak yakaladık ve tek etapta Kathmandu’ya giden ender araçlardan birinde bir kişilik yer bulduk. Bu nedenle Haldun’u Serkan’dan ayırıp yaklaşan dönüş ile ilgili işlemleri halletmesi icin Kathmandu’ya yolladık.

Yarın, ikinci zirve denemesinin tarihini netlestirmeyi umuyoruz. Bunun için tüm hava durumu kanallarımızı seferber ettik. Burçak, Meltem, Suna, Mustafa, Bora ve Serhan’ın ikna edebildiğimiz 3 Sherpa ile birlikte yola çıkacakları tarih umarız yarın belli olacak.

18 Mayıs 2006 PDF Yazdır E-Posta
Perşembe, 18 Mayıs 2006
İleri ana kamp
Imageİlk zirve tırmanışından sonra gözlerimiz açıldı, kendimize geldik sonunda. Şu anda, zirvecilerden Serkan ve Haldun ana kampa doğru inişe geçtiler. Haldun dinlenebilmek ve iyileşmek için Katmandu’ya kadar dönecek. Serkan ise ana kampta ekibi bekleyecek. Soner ve Elif ileri ana kampta ikinci deneme boyunca bekleyecekler. Serhan Bora ve Burçak dinlenme günlerini ileri ana kampta geçirecekler. Meltem, Suna ve Mustafa 20 Mayıs’ta ileri ana kampa ulaşacak şekilde ana kamptan yola çıkıyorlar. Ekibin durumu böyle.

İkinci deneme için, ekibin bir araya gelme planının dışında uğraşmamız gereken pek çok beklenmeyen iş çıktı. En önemlisi, Şerpalarımız ikinci kez zirveye gitmeyi kabul etmediler! Yaklaşık bir buçuk gün, görüşmeler ve pazarlıklarla, çevredeki diğer tüm ekspedisyonlarla da görüşerek kendimize Şerpa aradık! En sonunda bir başka ekibin Şerpalarıyla anlaşmış iken, bizim Şerpalar teklifimizi yeniden düşündüklerini söyleyerek görüşmek istediler. Sonunda eski Şerpa ekibimizden Lakpha, Lakpha ve Lama Şerpalarla, yani üç şerpayla ikinci denemeyi gerçekleştirmek için anlaştık. Sorunlar bununla da bitmedi, oksijen tüpleri hesabı yapmaya başladığımızda gördük ki yukarıda bize gerekecek kadar tüpümüz kalmamış! Bunun üzerine bir kez daha diğer ekspedisyonlara başvurup fazla oksijen tüpü sormamız gerekti. Biraz pazarlıkla o işi de hallettik! Son iki gündür, ne dağcılık tekniğimiz, ne sporculuğumuz, ne takım ruhumuz, hiç bir şey değil, pazarlık becerilerimiz tırmanışımızı garantiledi!!!

Sonuç olarak, tırmanış için gerekli ayarlamalar tamamlanmış oldu. 20 Mayıs günü altı kişilik ikinci tırmanış ekibi olarak ileri ana kampta bir araya gelip, 21 Mayıs’tan itibaren ikinci denemeye başlamayı planlıyoruz. Hava durumu raporları 24- 25 Mayıs tarihleri için iyi hava penceresi gösteriyor. Elbette kesin planlama için erken, ancak şu anda görülen altı yedi gün sonrasında bir kez daha dünyanın tepesini hedefleyeceğiz.

Zirve Günlüğü PDF Yazdır E-Posta
Salı, 16 Mayıs 2006
Merhaba degerli destek ekibimiz,

ImageO kadar ilgilisiniz, o kadar desteksiniz ki bizlere, artık ufak açıklamalarla yetinemiyoruz. Baslangıçta özellikle ailelerin huzurunu bozmamak için can sıkabilecek aşamaları  kısa geçiyor ya da değinmiyorduk. Fakat Everest projesinin boyutları artık ailelerin de desteklerinde bir parça daha derine, zora inmelerini gerektirecek hale geldi. Özellikle yakınların tahammül sınırlarında da zorlamaya ihtiyacımız var yani. Çünkü giderilmesi gereken çok fazla haklı merak var.

Hepinizin de yakından izlediği gibi zirve denememiz ileri ana kamptan 7000 metre kampına hareketimizle başladı, sonrasında planımız 7900 metre kampına ulaşmak idi ancak hava durumu yüzünden bu plan bir gün aksadı. Bu arada  Suna Mustafa ve Meltem’deki üst solunum yollarına bağlı rahatsızlıklar yüksekliğin de etkisiyle ilerlemiş idi, onların daha ciddi sorunlar yaşamadan dönmesinin iyi olacağına karar verildi. Havanın düzelmesi ile 7900 kampına kalan ekip ulaştı. Bir gün sonra da 8300 kampına hareket edildi.

Tırmanış günü;

Zirve tırmanışı başlangıç kampı 8300 mt. dir. Ancak burası tam bir kamp sayılmaz saat 16:00 gibi ulaştığımız kamp yerinden zirve tırmanışı için 22:00 de ayrıldık. Bu aşamadan sonra tırmanışta herkes planlandığı gibi kendi temposunda, ancak Şerpalar dahil büyükçe bir ekip halinde ilerlenildi. En sondan gelecek iki kişi planlandığı gibi Bora ve Serhan oldu. Kimse daha geride kalmadı.

Elif, Soner, Burçak, Haldun, Serkan oksijen desteği ile Bora ve Serhan oksijensiz tırmanış denediler ancak Serhan ve Bora için herhangi bir aksilik anında kullanılmak üzere oksijen vardı.

Tırmanışın ilk saatleri çok süratli ve iyi gitti. Elif, Soner, Serkan, Haldun, Burçak, Bora, Serhan sırası ile tırmanıldı. 5 adet Sherpa aralara serpişmiş şekilde tırmanıcıların fazla oksijen tüplerini taşıyordu. 4 Sherpa ise planımız gereği en arkada güvenlik tüplerini taşıyorlardı. Saat üç sularında Sherpa telsizlerinde telaşlı konuşmalar geçti. Bora ve Serhan yavaş ilerleyebildikleri için ve arka Sherpa gurubu ile birlikte hareket ettiklerinden olaylardan haberdar oldular. Burçak, 8600 mt deki ‘Second Step’ adı verilen zorlu geçiş sırasında, büyük olasılıkla aşırı yorgunluk ,uykusuzluk ve solunan oksijen oranının değişkenliği yüzünden  bayılmış idi. Burçak’ın önünde ilerleyen Serkan ‘Second Step’ dönemecini geçtiğinden olaydan haberi olmadı. Lakpa Sherpa ve diğer Sherpalar ilk müdahaleyi yapıyorken Bora ve Serhan olay yerine ulaştı. Burçak’a müdahale toplam 2 saat kadar sürdü. Sonunda ayağa kalkabildi ve destek ile yürür hale geldi.Burçak’ta gözlenen süratli düzelme nedeni ile üst ekibe zirveye ulaşana kadar haber verilmedi. Üst ekip zirveye Elif, Soner, Haldun ve Serkan sırası ile ulaştılar. Burçak; Bora, Serhan ve Furuwa ve Dawa Sherpalarca aynı gün 6400 mt ileri ana kampa yani doktor müdahalesine kadar indirildi. Şu anda ekipte basit boğaz ağrıları ve burun akıntıları dışında kimsenin ciddi rahatsızlığı yok.

Sevgili Uğur Uluocak’ın vurguladığı gibi dağcılık riskleri kontrol etme sporudur. Yaşadığımız ufak kazanın değerlendirmesini önemli bir riskin kontrol altına alınması olarak yapıyoruz.

Şimdi ekibin içi çok rahat. Önceliklerimizin çok önemli bir kısmını tamamladık. Ülkemize elimiz boş dönmeyeceğiz. Ancak vaktimiz var ve hala sonuçlanmamış planlarımız kaldı. Bunlardan biri ekibin tümünün zirveye ulaşması diğeri ise zirveye oksijen desteği olmadan ulaşmak. Kalan 15 günlük süre içinde, ekip önce dinlenecek ve sonra ikinci deneme için yola çıkacak.     

15 Mayıs 2006 PDF Yazdır E-Posta
Pazartesi, 15 Mayıs 2006
İleri Ana Kamp,
Saat 22:00
Kamp 1'deki ekip yarın dönüşün uygun olacağına karar verdi. Herkese iyi geceler.

Saat 19:00
Çoğu bitti azı kaldı. Burçak, Elif, Serhan ve Soner ABC’ye döndüler. Çok yorgunlar ve biraz sıvı aldıktan sonra çadırlarına çekildiler. Sanırım iki gün uyurlarsa ancak kendilerine gelirler. Serkan, Haldun ve Bora, Kuzey Boynu’ndaki kampta dinleniyorlar ve kaybettikleri sıvı eksiğini kapatıyorlar. Bu akşam onlar da ABC’ye dönmeyi planlıyorlar.

Saat 12:45

Bu haberi özellikle merak içindeki yakınları bilgilendirmek için yazıyorum. Ekibimiz zirveyi gerçekleştirdi. Elif Everest’e çıkan ilk Türk Kadını oldu. Serkan, Soner ve Haldun da zirveyi gerçekleştiren diğer ekip üyeleri. Ama bunları temkinle yazıyorum. Çünkü önemli olan zirveyi yapmak değil sağ salim inmek ve arkadaşlarım henüz dönüş yolunda. Güvenli irtifalara Kamp 2’ye ve hatta olabilirse Kamp 1’e indiklerinde o zaman sizinle sevincimi paylaşacağım. Burçak, Serhan ve Bora tahmini 8500-8600 metre dolaylarında koşullar sertleştiği, Burçak kendini rahatsız hissettiği ve devam edemeyeceği için dönmek zorunda kaldılar. Şu an Elif, Serhan, Bora ve Burçak Kamp 3’te dinleniyorlar ve inişlerine devam edecekler. Soner, Haldun ve Serkan ise Kamp 3 yolundalar. Onlar da Kamp 3’te dinlendikden sonra inişlerine devam edecekler. Hava şu an açık ve rüzgarsız. Saat 12:45. Gün içinde tekrar görüşmek üzere.

Hakan Kocakulak

İLGİLİ BAĞLANTILAR
Fotoğraf Galerisi :: 15 Mayıs 2006
14 Mayıs 2006 PDF Yazdır E-Posta
Pazar, 14 Mayıs 2006
İleri Ana Kamp,
Bugün hava beklendigi gibi açtı ama öğleden sonra tekrar kar yağışı ve bulutlanma başladı. Buna rağmen ekip Kamp 3’e, 8300 metreye ulaştı. Burçak ve Elif kendilerinde olan Türk kadınının ulaştığı en yüksek nokta çıtasını daha şimdiden ötelediler. Takım Kamp 3’te şu an dinleniyor ve gece saat 22:00’de zirve için hereket edecekler. Size verdiğim saatler hep Nepal saati. Biz burada Türkiye’den 2 saat 45 dakika ilerdeyiz. Burada saat 22:00 iken, Türkiye’de 19:15.

Takım olarak, bizleri dört gözle bekleyen annelerimizin ve tüm annelerin, “Anneler Gününü” kutlar, ellerinden öperiz.

Hakan Kocakulak


İLGİLİ BAĞLANTILAR
Fotoğraf Galerisi :: 14 Mayıs 2006
13 Mayıs 2006 PDF Yazdır E-Posta
Cumartesi, 13 Mayıs 2006
İleri Ana Kamp,
Herkese Merhaba,
ImageBugün bütün gün kar yağdı. Rüzgara tercih ettiğimiz bir durum bu. Ve ekip 7800 metreye Kamp 2’ye ulaştı. Meltem soğuk ve kuru hava dolayısı ile azan öksürüğü nedeni ile 7500 metreden dönme kararı aldı. Öksürük zaten ince olan havadan yeterli oksijeni almasına izin vermiyordu. Ona inişte eşlik etmeye yukarı sabit hatların yanına gittim ama eşlik edecek birini zaten bulmuştu Hintli Bayan Arkadaşı ile geliyordu. Kadın dayanışması... Everest gibi kadın sporcuların nadir bulunduğu bir yerde hem de. Çok tatlı bi insandı ısrarla bizi kendi doktoruna davet etti. Sanırım yeni bir dağ dostu kazandık. Halbuki ben Çinli doktoru ayarlamıştım Meltem için. Ama Meltem’in Hintli bayan arkadaşını kıramadık ve onların kampına gittik. Teşhis tabii ki üst solunum yolları enfeksiyonu. Bize üzeri Hintçe yazılı ilaçlar verdi doktor ve biz de kampımıza geri döndük. Onları yarın için öğle yemeğine davet ettim ama sanırım çaya gelecekler. Çok nazikler...

Doktor aşağı inmesine gerek olmadığını burada tedavi görebileceğini söylese de yarın Meltem’i yanında bir Şerpa ile aşağıya Mustafa ve Suna’nın yanına göndermeyi planlıyorum. Aşağıda daha hızlı iyileşip buraya tekrar gelebilir. Burada tam iyileşemiyorsun çünkü...

Mustafa ve Suna ile uydu telefonu ile görüştüm bu akşam Shegar'a varmışlar ve dinleniyorlarmış.

Şu an hava kapalı ancak hava durumu yarın açacağını söylüyor. Umarım hava durumu haklı çıkar ve rüzgarsız açık bir hava olur...

Hakan Kocakulak
12 Mayıs 2006 PDF Yazdır E-Posta
Cuma, 12 Mayıs 2006
İleri Ana Kamp
Herkese Merhaba,
Biliyorum hepiniz merak içindesiniz. Ama bugün Çomolungma ekiplere izin vermedi. Tepesi rüzgarla dalgalandı durdu ve ekibimiz de diğer ekipler gibi Kuzey Boynu’nda bir kaç yüz metre yükseldikten sonra dönmek zorunda kaldı. Şu an Kuzey Boynu’ndaki 7100 metre kampında yarını ve Çomolungma’nın kendilerine izin vermesini bekliyorlar. Ancak kuru hava ve soğuk iki arkadaşımızın, Suna’nın ve Mustafa’nın boğazını şişirdi. Onlar da kendilerini tüketmektense bir an önce iyileşip tekrar denemek için İleri Ana Kamp’a, yanıma indiler. Önce onları Çinli arkadaşlarımızın doktoruna gösterdim. Sonra da sevgili doktorumuz Betül ve Paramedik arkadaşımız Gürkan ile hemen iletişime geçtikten sonra, antibiyotik tedavisine başladık. Onları çabuk iyileşmeleri için önce yarın Ana kampın sıcak ortamına sonrasında da araçla daha aşağıya Shegar’a göndericeğim. Endişelenecek bir durum yok, bu bütün ekiplerin uyguladığı bir taktik. Onların durumu sürekli uydu telefonu aracılığı ile gözlüyor olacağım. Hepimize geçmiş olsun, yukarıdaki dostlarımıza kolay gelsin.
Hakan Kocakulak

İLGİLİ BAĞLANTILAR
Fotoğraf Galerisi :: 12 Mayıs 2006
11 Mayıs 2006 PDF Yazdır E-Posta
Perşembe, 11 Mayıs 2006
11 Mayıs, saat 10:00
ImageSaat, Nepal saatine göre  10.00, bir az sonra yola çıkıyoruz. Bu kez zirveye gidiyoruz. Çomolungma ile tanışabilmek için önümüzde zorlu bir kaç gün var. Zamanı geldi, hazırız, gerisi onun misafirperverliğine kaldı. Biz tırmanan on kişiyiz ama, her an yanımızda binlerce yürek attığını biliyoruz. Görüşmek üzere, hoşçakalın...

11 Mayıs, saat 17:00
Bugün, dostları zirve tırmanışına yolladım. Onlardan daha heyecanlı idim. Çomolungma’nın dostlarımızı kabul etmesini diliyorum. Sizlerden de bu 3 günlük zirve yolunda pozitif enerjinizi onlar ile paylaşmanızı rica edeceğim. Bu geceyi 7100 metredeki kamplarında geçirecekler. Bir saat önce yaptığım telsiz görüşmesinde ise Kamp 1’e vardıklarını öğrendim. Yarın sabah saat 8:00’de Kamp 2’ye hareket edecekler ve geceyi Kamp 2’de 7800-7900 metre dolaylarında geçirecekler.
Hakan Kocakulak

Not: Sayın Fikret Ünlü’nün duyarlı iletisi üzerine; “dağcı” büyüğümüz Sayın Erdal İnönü’ye hastalığıyla mücadelesinde gücüne gücümüzü, kararlılığına kararlılığımızı katmak isteriz.

İLGİLİ BAĞLANTILAR
Fotoğraf Galerisi :: 11 Mayıs 2006
<< İlk < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sonuç 51 - 60 Toplam: 123

                       
Her hakkı saklıdır, © 2006 - Türkiye Everest Ekspedisyonu