Haberler
"Hazır mısın Everest?" Belgeseli PDF Yazdır E-Posta
Cumartesi, 28 Aralık 2013
Film Gösterimi ve Söyleşi PDF Yazdır E-Posta
Cuma, 04 Nisan 2008
27 Nisan 2008 Pazar Günü, 16:00'da "Hazır Mısın Everest?" belgeseli ile İstanbul'da, Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde olacağız. Film gösterimi sonrası tırmanış ve yeni çıkan kitabımız ile ilgili söyleşi fırsatı da olacak.

Nazım Hikmet Kültür Merkezi
Osmanağa Mh. Ali Suavi Sk. No:7 Bahariye-Kadıköy
(216) 414 22 39
Hazırız! PDF Yazdır E-Posta
Pazartesi, 31 Mart 2008
Tırmanışımızın üzerinden iki yıl geçti, bu süre içerisinde onlarca yerde sunumlar yaptık. Everest'i ve takımımızı fotoğraflarla ve anılarımızla elimizden geldiğince paylaştık. Sunumlarımızı sürdüreceğiz, ancak paylaşımlarımızın biraz daha kalıcı olması için daha "somut" araçlara ihtiyacımız vardı. Sonunda onları da tamamladık.

"Hazır mısın Everest?" Belgeselinden sonra kitabımız da yayınlandı.

Artık, daha da büyük bir takım olmaya hazırız! Peki ya siz...

Hazır mısınız?

ImageNereden ve nasıl başlamalı?..

2006 yılının Mayıs ayında 10 kişi dünyanın tepesine çıktık, orada biraz durduk, başımız göğe erdi, sonra indik geldik...

Yaşamlarımız değişti mi? Şüphesiz evet.

Ancak bizim yaşamlarımız zaten “değişik” idi. Biz, Türkiye gibi her yönüyle zor bir ülkede, her anlamıyla alışılmış dışı yaşamlara sahip bir grup insandık.

Daha üniversitede öğrenciyken, bölümlerimizden çok dağlarda zaman geçirdik. Ders notlarını çadırlara taşıyıp diplomaları sırt çantalarına tıktık.

Herkesin elde sigara, bardakta çay ile sürdürdüğü memleket sohbetlerine, biz tipi altında kuru üzüm kemirip, termosta sıcak su ile katıldık.

Ne yaptığımız spor bilindik branşlara benziyordu, ne de yapış biçimimiz.

Dağcılığa macera değil spor diyen, yıllarca eğitim alan, kurs gören, kendi kendinin antrenörü, koçu, masörü olan, illa birlikte diye direten bir grup insan, bir grup garip insan...
Dünyanın tepesine çıkıp geldik, hala aynı garipliklere devam ediyoruz kaldığımız yerden. Değişen o değil. Hayatın anlamını falan bulup gelmiş de değiliz. Çok çok dünyanın yuvarlak olduğunu gözlerimizle görmüş olduk, fazlası yok!
Değişen biz değiliz aslında; çevremizdekiler, yakınlar, akrabalar, arkadaşlar, yoldaşlar... Onlar değişti, hepsi farklı yönlerde… Kimi artık bizimle, bizim gibi garip, kimi eskisinden de fazla kızıyor bize, kimi anlamsız gözlerle bakıyor, kimi yarım ağız gülüyor, bu yaşta bu kafa dercesine, kimi ise bizden çok savunmada, bizden çok üzülüyor anlamayana!

Durum böyleyken, nereden ve nasıl başlamalı? Dağcılığın ne demek olduğundan mı? Dağlardan mı? Yoksa bizden mi?

Bizden başlamayı tercih ettim.

Kitabın öyküsünden de bahsetmek gerek.

Yazılama, bizden bir dağ kitabı istedi, Everest öykümüz var onu yazalım dedik! Tamam dediler.

Takımın “şehir”  işbölümünde yazma çizme işi benimdir. Yazmaya başladım.

Bu son halidir. Yazılama militanlarından başka, bizden okuyan olmadı. Everest Takımının benim dışımdaki 10 kişisi de sizlerle okuyacak kitabı. Henüz okumadılar ama, Ek’leri hazırladılar, fotoğraf seçtiler, kahrımı çektiler, bana güvendiler...

İyi olan ne varsa onlar, eksik gedik ne varsa benim...

Burçak Özoğlu
Mart 2008, Ankara, 950 metre.
"Hazır Mısın Everest?" Kitabı Yazılama Yayınlarından çıktı! PDF Yazdır E-Posta
Pazar, 30 Mart 2008
Kitabımızı, kitapçılarda ve aşağıdaki adreslerde bulabilirsiniz:
Yazılama Yayınevi
Ideefixe
DVD Çalışması Sürüyor PDF Yazdır E-Posta
Cumartesi, 29 Mart 2008
"Hazır Mısın Everest" Belgesel filmimizin tamamlanmasının ardından İstanbul ve Ankara'da ilk gösterimleri gercekleştirdik. Şimdi, filmimizi sizlere ulaştırmadan önce, daha da zenginleştirmek istiyoruz. İçerisinde, takımı üyeleri ve 2006 Everest tırmanışlarından diğer dağcılarla röportajlar ile belgeselin 60 dakikasına sığdıramadığımız görüntüleri içeren bir DVD hazırlıyoruz. Böylece, kısa süre sonra evlerinize, toplantı salonlarınıza konuk olmaya hazırlanıyoruz!..
"Hazır mısın Everest?" Belgeseli PDF Yazdır E-Posta
Pazartesi, 24 Mart 2008
Image27 Mart – 9 Haziran 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilen Everest Türkiye tırmanışı, ülkemiz dağcılığı adına ilkleri gerçekleştirdi. Ülke adı taşıyan ilk tırmanışımız, 10 dağcının 10’unun da zirveye ulaşmasıyla büyük başarıyla tamamlandı, Everest’e ilk Türkiye takım tırmanışı ve ilk kadın tırmanışı olarak kayıtlara geçti. Bunlardan daha önemlisi bu sadece bir başarı öyküsü değil, aynı zamanda takımca, arkadaşça ve insanca bir ortaklığın öyküsü. Film, dağda geçen iki ay boyunca yaşananları aktarırken bu başarıyı mümkün kılan dağcılık anlayışını ve birikimini anlamaya çalışıyor. Takımın üyeleri sadece filmin kahramanları olarak kamera önünde yer almıyor. Her birinin farklı kamera arkası görevleri ve sabırlarıyla da filme büyük katkısı var. Bu film de tırmanış gibi aynı ortaklığın eseri...

Süre
65 dakika

Yapım
2006 Everest Türkiye Tırmanışı Ekibi

Yönetmen
Mustafa Temiztaş

Metin Yazarı
Burçak Özoğlu Poçan
Devamı...
Tunç ve Tafa Everesi'in Zirvesinde PDF Yazdır E-Posta
Salı, 22 Mayıs 2007
Tunç Fındık ve Mustafa Kalaycı Fenerbahçe'nin 100. yıl kutlamaları kapsamında gerçekleştirdikleri Everest tırmanışında 21 Mayıs Pazartesi sabahı zirveye ulaştılar!
Hazır mısın Everest? PDF Yazdır E-Posta
Pazar, 29 Nisan 2007
2006 yılında gerçekleştirdiğimiz Everest tırmanışımızın birinci yılını doldururken, yaşadıklarımızı bütün detaylarıyla ve seçme fotoğraflarla sizlerle paylaşmak için çalışmalarımız devam ediyor. Albüm kitap şeklinde yayına hazırladığımız "Hazır mısın Everest?" umarız yakında sizlere ulaşacak. Kitap ile ilgili gelişmeleri web sitemizden takip edebilirsiniz.
Tunç ve Tafa Everest'te PDF Yazdır E-Posta
Cumartesi, 28 Nisan 2007
Yakın dostlarımız Tunç Fundık ve Mustafa Kalaycı, Fenerbahçe'nin 100. yıl kutlamaları kapsamında "Fenerbahçe Dünya Zirveleri'nde" projesinin son ayağı olan Everest tırmanışı için yola çıktılar. Tunç ve Mustafa, Everest'e bizim de tırmanışı gerçekleştirdiğimiz Kuzeydoğu sırtı rotasından tırmanacaklar. 1 Nisan'da Kathmandu'dan başlayan yolculuk ve tırmanışları yaklaşık 70 gün sürecek. Her ikisine de bütün içtenliğimizde başarılar diliyoruz! Tırmanış ile ilgili gelişmeleri EverestNews sitesinden takip edebilirsiniz.
Anadolu Üniversitesi ANADOSK, Eskişehir PDF Yazdır E-Posta
Salı, 26 Aralık 2006
<< İlk < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sonuç 1 - 10 Toplam: 123

                       
Her hakkı saklıdır, © 2006 - Türkiye Everest Ekspedisyonu