Everest'İn KlasİK RotalarI

Evereste iki klasik rotadan tırmanılmaktadır: Nepal’den ulaşılan Güneydoğu sırtı ve Tibet'ten ulaşılan Kuzeydoğu sırtı rotası. Bu iki rotanın kısa istatistikleri şu şekildedir:

Klasik RotalarGüneydoğu Sırtı (Klasik):
  • İlk çıkış: 29 Mayıs 1953 - Sör Edmund Percival Hillary (Yeni Zelenda) ve Tenzing Norgay (Hindistan)
  • Tırmanışlar:1140
  • Ölümler: 80
  • Ölüm oranı: 7%

Kuzeydoğu Sırtı (Klasik):
  • İlk çıkış: 25 Mayıs 1960 - Wang Fu-chou (Çin), Chu Yin-hua (Çin) ve Gongbu (Tibet)
  • Tırmanışlar: 655
  • Ölümler: 62
  • Ölüm oranı: 9%

Güneydoğu sırt rotasının en tehlikeli bölgesini Khumbu Buzulu oluşturmaktadır. Lhotse yüzü de tehlikeli bir diğer etaptır.

Kuzey tarafında çığ riskinin en yüksek olduğu kısım Kuzey Geçididir. Bu rotadaki bir başka tehlike ise Mallory ve Irvine’in başına gelmiş olabileceği gibi Kuzeydoğu sırtından düşmektir.
Kuzeydoğu Sırtı

1921 yılında Everest’in zirvesine en mantıklı rotanın kuzeydoğu sırtı olduğu tespitini İngiliz Keşif Ekspedisyonu yapar. Everest’in ilk denemeleri hep bu rotadan yapılmış ve 1938 öncesine kadar 7 tane başarısız deneme bu rotayı meşhur yapmıştır. 1924’te George Leigh Mallory ve Andrew Irvine dönemin en başarılı denemesinde kaybolduktan ancak 40 yıl sonra 1960’ta Çin takımının tırmanışına kadar Everest’in zirvesine ulaşılmış olmasına rağmen bu rotadan zirveye ulaşılamamıştır. 1990’larda ticari ekspedisyonların yaygınlaşması ile kuzey tarafı tırmanışları da artmıştır. Ancak bugün bile Güney’den yapılan tırmanışara gore çok daha az dağcı Everest tırmanışlarında Kuzey rotasını tercih etmektedir.
Devamı...
Güneydoğu Sırtı

Güneydoğu sırtından Everest’e tırmanış 5380 metredeki anakampa yaklaşık 1 hafta süren bir yürüyüşle başlar. Ekspedisyonlar genel olarak Katmandu’dan Lukla’ya (2860m) uçakla ulaşır ve buradan anakampa yürümeye başlar.  Himalaya tırmanışlarında çoğu kez rastlanan bu yürüyüşler dağcılar aynı zamanda yükseğe uyumu sağladığından yüksek irtifa hastalığına yakalanmamalarını sağlar. Tırmanış malzemeleri ve diğer ekspedisyon ihtiyaçları Khumbu Buzulu üzerinde kurulan anakampa yaklar ve taşıyıcılar tarafından taşınır. Hillary ve Tenzing 1953 yılında Everest’e ilk kez tırmandıklarında yürüyüşe Lukla’dan 5-8 günde yürünerek ulaşılan Jiri’den başlamışlardı.
Devamı...

                       
Her hakkı saklıdır, © 2006 - Türkiye Everest Ekspedisyonu