Yükseklerin İnsanları PDF Yazdır E-Posta
ImageEverest tırmanış organizasyonları dağlardan önce Nepal’de insanlar ve kültürler tarafından karşılanır. Yüksek coğrafyalar önce yoğun bir kültür bombardımanı ile kapılarını açar. Katmandu, sadece dağcı ve yürüyüşçülerin değil, Doğu’da kendini bulmaya niyetlenmiş Batı’lıların gözde mekanlarındandır. Budizm öğretisi ortaya çıktığı topraklardan çok, daha uzak diyarlardan inananlar toparlamaktadır. Everest bölgesini ziyaret etmiş gezginlerin evlerinin duvarları çeşit çeşit ve rengarenk “otantik” objelerle süslenmiştir. Dağcılar evlerine dönerken, dua bayrakları ve çekik gözlü, bronz tenli Şerpa çocuklarının fotoğraflarını götürürler. Oysa diğer yanda turist gözlerden ırak başka gerçeklikler de vardır:


Öncelikle yükseklerin insanları, “Everest”i değil, “Sagarmata”yı ve “Chomolungma”yı bilirler. Dünyanın en yüksek noktasına sahip bu dağın yerel dillerdeki adları Nepal’de Sagarmata ve Çin’de Chomolungma’dır. “Everest Dağı- Mount Everest” ismi, 1800’lerin ortalarında Hindistan Araştırmasını yürüten  Britanyalı subaylardan  Sör George Everest’e gönderme ile verilmiştir.

Nepal’de yaşam Katmandu’daki turizm ortamından ibaret değildir, ülkede ciddi ölçüde yoksulluk, etnik, ırksal, ve sınıfsal eşitsizlikler vardır. Katmandu’daki ortalama gelir ülkenin orta ve batı bölgelerinden 5 kat fazladır.

ImageNepal’de 1996 yılında başlatılan Maocu halk ayaklanması sürmektedir. Ülkede ciddi rakamlarda kayıplar ortaya çıkaran bir iç savaş vardır.

Nepal onlarca yıldır siyasi olarak çalkantılar geçirmektedir, halk ayaklanmasının yanı sıra 2001 yılında kraliyet ailesinin tümü katledilmiş, yaşanan siyasi kargaşa tüm ülkeye yayılmıştır. Çok çeşitli siyasal yapıları barındıran Nepal parlamentosu yıllardır Maocu gerillaların baskısıyla monarşi ile cumhuriyetçilik arasında gidip gelmektedir.

Dünyanın en yüksek dağlarını sınırlarında barındıran bir diğer ülke Tibet, 1950 yılından beri Çin Halk Cumhuriyeti denetimindedir. Ülkenin dini lideri Dalai Lama, Hindistan’da sürgünde yaşamakta ve Tibet ile ilgili siyasi çalışmalarını yürütmektedir.

Tibet’te 1970’lerin sonunda Çin yönetimi tarafından dinsel özgürlükler tanınmış, izleyen yıllarda  göçler teşvik edilerek bu ülkede Çin’den gelen insanların yerleşimi sağlanmıştır.
1986 yılından beri de Tibet turizme açılmıştır. Bu gelişmeden sonra Batılı ülkelerden gelen turistler, yürüyüşçüler ve dağcılar Chomolungma ve çevresine Tibet’ten de ulaşabilir olmuşlardır.
>>

                       
Her hakkı saklıdır, © 2006 - Türkiye Everest Ekspedisyonu