Kadınlar da var: İlk Kadın Tırmanışı ve diğerleri PDF Yazdır E-Posta
Junko Tabei
Junko Tabei
Everest’in zirvesine ilk kez insan ayağı değdikten 22 yıl sonra “kadın ayağı” değebildi! 15 Mayıs 1975’te Eiko Hisano liderliğindeki Japon kadın ekspedisyonundan Junko Tabei,  Sherpa Ang Tsering ile birlikte zirveye ulaştı.

Dünyanın tepesine ulaşma çabasında bu kez de kadınlar açısından ilginç bir tartışma ortaya çıkıyordu. Tabei’nin zirveye ulaşmasından on gün sonra Kuzey, Tibet tarafından düzenlenen ekspedisyondan Tibetli Phantog zirveye ulaşmıştı. Shih Chab-chun liderliğindeki Tibet-Çin ekspedisyonu aynı tırmanışta tam 14 kadını 7800 metrenin üzerine ulaştırmayı başarmıştı. Yüksekteki mücadele bir kez daha sorgulanıyordu, kadınlar açısından esas başarı hangisi sayılmalıydı?...

İran Ekibi Zirvede
1975 yılından bugüne, Everest’in zirvesine ulaşmış kadın tırmanıcıların istatistikleri, ilginç bilgiler yansıtmakta. Dünyanın tepesine ayak basan kadınlar arasında Doğu ve Güney Doğu Asyalı kadınlar ilk sırayı taşıyor, Avrupalı kadınlar Asyalıları birkaç tırmanış geriden izliyorlar. Kuzey Amerikalı kadınlar ise bu yarışta oldukça geride kalmış durumdalar. 2005 yılında İran’dan gerçekleştirilen bir ekspedisyonla, dünyanın zirvesine ilk kez Müslüman ülke kadınları da ulaşmış oldular.
<<   >>

                       
Her hakkı saklıdır, © 2006 - Türkiye Everest Ekspedisyonu