İlk Tırmanış: 1953 John Hunt Ekspedisyonu PDF Yazdır E-Posta
Pazar, 22 Ocak 2006
1953 Tırmanış Takımı
1950 yılında Çin’in Tibet’te denetimi ele geçirmesinin ardından Everest’e bu bölgeden ulaşmak Batılı ekspedisyonlar açısından yasaklanmış oldu. Bu tarihten sonra tırmanış denemeleri yine Nepal üzerinden güney yüzüne yöneldi.

1953 yılında John Hunt yönetimindeki Britanya ekspedisyonu, Everest’in zirvesine ulaşma konusunda son noktayı koydu. 29 Mayıs 1953’te Britanya takımından Yeni Zelandalı Edmund Hillary ve Sherpa Tenzing Norgay 8848 metreye ulaştılar. O tarihten sonra Everest’e ilk tırmanış tüm dünyada bu iki ismin başarısı ile anılmaya başlandı. Oysa Chomolungma’nın tepesine ulaşma mücadelesinde çok sayıda dağcının emeği ve katkısı söz konusuydu.Hillary ve Tenzing
Hillary ve Tenzing
1950’lerin ilk yıllarında İşviçreliler başarılı tırmanışlarla neredeyse zirveye ulaşmışlardı. 1953’te Britanyalıların ekspedisyonunda zirveye ulaşabilmiş Tenzing Norgay 1952’de aynı rotayı İsviçrelilerle denemişti. 1953 tırmanışının kendisi de bir çok isimsiz kahramanı barındırmaktaydı. Onlarca dağcıdan oluşan John Hunt ekspedisyonunda başarı aslında bir ekip çalışmasıyla sağlanmıştı. 26 Mayıs 1953 günü ekipten Tom Bourdillon ve Charles Evans, Güney Zirvesinin  birkaç metre altına dek ulaşmışlar, onların bıraktıkları yerden 28 Mayıs’ta George Lowe, Alf Gregory ve Ang Nyima 8500 metreye kadar tırmanıp, yük taşımış, rotayı hazırlamış ve son kampı kurmuşlardı. Ertesi gün ise Norgay ve Hillary aynı rotayı izleyerek zirveye ulaştılar.

<<   >>

                       
Her hakkı saklıdır, © 2006 - Türkiye Everest Ekspedisyonu