İlk Denemeler: "Çünkü Orada!" PDF Yazdır E-Posta
1921 yılında İngiliz George Mallory, dağın Batı Sırtının (Western Ridge) altında 5900 metre civarında anakamplarını oluşturdukları bir ekspedisyon yönetti. Bu ekspedisyonda Güney Boynu (South Col) rotasını incelediler ve Lhotse yüzünün altındaki bölgeye Batı Çanağı (Western Cwn) adını verdiler. Ekspedisyonun sonucu, Güney Boynu rotasının, “geçilemez” olarak saptadıkları Khumbu Buzul döküntüsü  (Khumbu Icefall) yüzünden, tırmanışa uygun olmadığıydı. Nepal sınırı II. Dünya savaşına kadar kapalı kaldığı için bu bölgeden bir daha deneme yapılamadı.

Mallory ve Irvine
Mallory ve Irvine
1924’de aralarında yine George Mallory’nin ve Andrew Irvine’ın bulunduğu Britanya ekspedisyonu dağda yükselme rekorunu kırdı. Bu denemelerinde 8573 metreye değin ulaştıkları saptanan Mallory ve Irvine’ın öyküleri efsaneleşmiş oldu. Onları bu yükseklikte son gören kişi, oldukça güçlü bir şekilde tırmanmaya devam ediyor olduklarını söylemekteydi, üstelik oksijen desteği olmadan tırmanıyorlardı, oysa 1920’lerin tırmanış malzemeleri ile ikilinin önlerindeki kaya etaplarını aşamayacakları da ortadaydı. Andrew Irvine’ın cesedini 1979 yılında Çinli bir tırmanıcı 8150 metrede buldu, George Mallory’nin cesedi ise 1999 yılında Amerikalıların bu amaçla gerçekleştirdikleri ekspedisyonda bulundu.
 

George Mallory ve Andrew Irvine’ın 1924’te gerçekleştirdikleri tırmanışın zirveye ulaşıp ulaşmadığı bugün de hala sırrını koruyor. George Mallory kendisine neden dağlara tırmandığını soranlara verdiği yanıtıyla anılmaya devam ediyor: “Çünkü orada!”

<<   >>

                       
Her hakkı saklıdır, © 2006 - Türkiye Everest Ekspedisyonu