İki Kutuplu Dünya PDF Yazdır E-Posta
İlk tırmanışın gerçekleşmesinin ardından Everest’in zirvesi pek çok ülke açısından ulusal hedef olma niteliğini uzun yıllar korumuştur. 1970’ler dünyanın en yüksek noktasına ulaşmada “ilk”leri ve “en” leri gerçekleştirme yarışının hız kazandığı yıllar olmuştur. Bu yıllarda iki bloklu dünyanın dağcılığa yansımaları da önem kazanmıştır.

Tek kişilik başarılar ve efsaneler yaratmaya meyilli Batı dünyası ile Doğu bloğu ülkelerinin takım tırmanışları arasında önemli fark vardı. Bu tırmanışlar, alışılagelen, yerel halktan sporcuların rehberlik, taşıyıcılık ve bir yandan da hizmetkarlık ettiği Batılı tarza benzemiyordu. Bu farklı tarzda takımlar, bütün ekibin kolektif çalışmasıyla en iyi sporcuların zirveye ulaşmasını hedefliyordu.

1980 Polonya Takımı
1979 yılında Yugoslavya takımı batı sırtının ilk tırmanışını gerçekleştirdi. 17 Şubat 1980’de ise bu kez Polonya, kalabalık ve son derece güçlü bir ekiple Andrzej Zawada liderliğinde dağın ilk kış tırmanışını gerçekleştirdi. 1982 yılındaki ekspedisyonda Yevgeni Tamm liderliğindeki Sovyet takımı, aralarında yerel rehber olmayan 11 sporcusunu zirveye ulaştırdı. Benzer şekilde 1984 yılındaki Bulgar ekibi, yerel rehber olmadan dört sporcusunu zirveye ulaştırdı. Takımdan oksijen desteği kullanmadan zirveye ilk ulaşan Hristo Prodanov üzücü bir şekilde inişte fırtınaya yakalanarak hayatını kaybetti. Yüksek irtifa tırmanıcılığında Sovyet ve doğu bloğunun takım tırmanışı ekolü, aradan sıyrılıp yıldızlaşan ve “ünlenen” bazı sporcular dışında çözülüşten sonra da sürdürüldü.
<<   >>

                       
Her hakkı saklıdır, © 2006 - Türkiye Everest Ekspedisyonu