Antrenmanlar
Yükseklere Nasıl Hazırlanılır?
Dağcılık çeşitli sebeplerden diğer spor dallarından ayrılmaktadır. Herkesçe kabul görmüş bir yarışmanın olmayışı bunlardan belki de en önemlisidir. Kimilerinin zihninde dağcılığın bir spordan çok bir macera olarak yerleşmesinin de sebeplerinden biri de büyük olasılıkla bu durumdur. Ancak insanların genel algısının tersine dağcılık oldukça disiplinli hazırlık gerektiren bir spordur.

Bir dağcının performansını etkileyen çeşitli sebeplerden birkaçı aşağıdaki gibi özetlenebir:

  • Fiziksel performans: Diğer tüm sporlarda olduğu gibi aerobik dayanıklılık ve fiziksel kuvvet/dayanıklılık/kuvvette dayanıklılık bileşenlerinden oluşan fiziksel yeterlilik dağcılar için temel gerekliliktir.
  • Teknik yeterlilik: Yüksek irtifada kaya tırmanışından buz tırmanışına çeşitli tırmanış teknikleri uygulamak durumunda kalabilirsiniz, bunların her biri özel bir takım malzemeleri kullanmanızı gerektirir ve tırmanış boyunca değişen zeminlerde bu teknikleri uygulayabilmek gerekli malzemeyi pratik şekilde kullanabilmek başarının bir başka ayağını oluşturur.
  • Deneyim: Zor koşullarda sağlıklı ve hızlı karar alabilme, soğukkanlılık gibi önemli özellikler esasen deneyim kazanmış dağcılar için kendiliğinden gerçekleşebilen özellikler halini almıştır, almalıdır. Varolan durumu doğru değerlendirip en uygun kararı uygulamak hem riski azaltmak hem de tırmanış başarısını garantilemek açısından kritiktir.
  • Motivasyon: Yukarıdaki özelliklerin eksikliği çoğu zaman başarısızlığa sebep olabilir ancak varlığı herzaman başarıyı getiremeyebilir. Aylarca sürebilen yüksek irtifa tırmanışlarında motivasyonun uzun süreli olarak sürdürülebilmesi tırmanışın başarısını etkileyen önemli unsurlardan biri halini alır.

Devamı...
Antrenman Programı
Everest Tırmanış Takımı 27 Mart - 10 Haziran 2006 tarihleri arasında gerçekleştireceği etkinlik için yüksek irtifa tırmanışlarına özel bir antrenman programı uygulamakta.

  Pazartesi
Salı
Çarşamba
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
Hafta 1 
1 saat zone 2
Pilates
1 saat zone 2
Bacak ağırlık
Boş
Dayanıklılık tırmanış
2 saat zone 2
Hafta 2 
Üst ağırlık
3*15 5er dk dinlenmeli int. Pilates
1.25 saat zone 2
Bacak ağırlık
Dayanıklılık tırmanış
2 saat zone 2
Hafta 3 
Üst ağırlık
3*15 5er dk dinlenmeli int.
Pilates
1 saat zone 2-dayanıklılık tırmanış
Bacak ağırlık
Dayanıklılık tırmanış
2.5 saat zone 2
Hafta 4  Boş Pilates
1.25 zone 2
Üst ağırlık
4*15 5er dk dinlenmeli int.
Dayanıklılık tırmanış
2.5 saat zone 2
Devamı...
Aerobik Test Programı
Aerobİk Test Programı

Bu program sporcunun aerobik eşik değerini hesaplama da kullanılır. Bu test ile bulunan aerobik eşiğinizi kullanarak antrenman programınızı yapabilir, aerobik kapasitenizin gelişimini izleyebilirsiniz. Bu sayfada koşu ile yapılan aerobik testi anlatılsa da, aynı metod bisiklet ve yüzmeye uygulanabilir.

Devamı...
22 Ocak 2006 Conconi Test Sonuçları
Image
İlgili Bağlantılar
Fotoğraf Galerisi :: Hacettepe Laktik Asit Testi
Fotoğraf Galerisi :: Conconi Testi, 22 Ocak 2006
Fotoğraf Galerisi :: ODTÜ Stadyumu
Fotoğraf Galerisi :: Kızılcahamam, 4-5 Şubat 2006

                       
Her hakkı saklıdır, © 2006 - Türkiye Everest Ekspedisyonu